گزافه‌گویی وزیر خارجه بحرین: ایران اتمی فاجعه‌بار خواهد بود

گزافه‌گویی وزیر خارجه بحرین: ایران اتمی فاجعه‌بار خواهد بود
چهارشنبه 3 آذر 1400 - 11:38

وزیر امور خارجه بحرین در مصاحبه‌ای به اتهام‌پراکنی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران پرداخت و مدعی شد رسیدن ایران به جایگاه دارای سلاح اتمی قطعاً تحولی فاجعه‌بارخواهد بود.

العالم - بحرین

«عبداللطیف بن رشید الزیانی» در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه صهیونیستی «آی۲۴نیوز» به گزافه‌گویی علیه ایران پرداخت و مدعی شد: «دستیابی ایران به جایگاه سلاح اتمی قطعاً یک تحول فاجعه‌بار نه تنها برای منطقه، بلکه برای کل جهان خواهد بود».

وزیر امور خارجه بحرین در ادامه این ادعا، افزود: توانمند ساختن ایران برای باج‌گیری بخش‌های بزرگی از جهان از طریق تهدید هسته‌ای خود، دلیلی بر این است که چرا آنقدر مهم است که نمی‌توان اجازه داد رخ دهد.

این مقام بحرینی در پاسخ به سوالی درباره تهدیدهای پوچ اخیر رژیم صهیونیستی علیه ایران، در اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک در خصوص برجام، گفت مقابله با تهدید هسته‌ای ایران می‌تواند به صورت «جامع» محقق شود که به اقدام نظامی یکجانبه ارجحیت دارد.

بحرین سال گذشته به عنوان بخشی از توافق موسوم به ابراهیم روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی‌سازی کرد.

الزیانی در ادعایی این توافق را «صلح گرم» خواند و گفت: شاهد تفکر خلاقانه‌تر و مثبت‌تر در مورد مسائل مشترکی هستیم که در منطقه با آن روبرو هستیم و تمایل بیشتری برای همکاری با یکدیگر داریم.

وزیر امور خارجه بحرین هدف از دستیابی به صلح برای منطقه را با حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین بر اساس راه‌حل دو کشوری مرتبط دانست و مدعی شد: «این مردم را تشویق می‌کند تا راه صلح را دنبال کنند».

اتهامات بی‌اساس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در حالی است که ایران به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ادعاهای وزیر خارجه بحرین همچنین در شرایطی مطرح شده که قرار است مذاکرات با موضوع برجام از روز ۸ آذرماه در وین با حضور ایران و طرف‌های این توافق و مشارکت غیرمستقیم آمریکا برگزار شود. ایران اعلام کرده تلاش برای رفع تمامی تحریم‌ها مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی در این گفت‌وگوها را تشکیل خواهد داد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها