هشدار رسانه اسرائیلی درباره تنها ماندن تل‌آویو در صورت تکرار مواضع نتانیاهو علیه ایران

هشدار رسانه اسرائیلی درباره تنها ماندن تل‌آویو در صورت تکرار مواضع نتانیاهو علیه ایران
چهارشنبه 3 آذر 1400 - 15:39

وبگاه «واللا نیوز» رژیم صهیونیستی در یادداشتی به «نفتالی بنت» نخست‌وزیر این رژیم درباره تکرار مواضع بنیامین نتانیاهو در قبال ایران و تنها شدن دوباره تل‌آویو هشدار داد.

العالم - فلسطین اشغالی - ایران

به دنبال اظهارات تند اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در قبال ایران در فاصله ۶ روز به اغاز مذاکرات وین، یک رسانه اسرائیلی به او درباره تکرار تجربه شکست تل‌آویو در قبال ایران در زمان نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو هشدار داد.

وبگاه صهیونیستی «واللا نیوز» یادداشتی با این عنوان منتشر کرد: «بنت در حال حرکت به سمت سیاست بی‌بی (نتانیاهو) در قبال ایران است و اسرائیل شاید یک بار دیگر، تنها بماند».

نویسنده یادداشت، «باراک راوید» خبرنگار ارشد این رسانه است که طی سال‌های اخیر سفرهای مختلفی به واشنگتن، پایتخت‌های اروپایی مختلف داشته و اخیرا هم در اجلاس امنیتی «گفت‌و‌گوی منامه» در پایتخت بحرین حاضر شده بود.

در یادداشت آمده است: «سه ماه بعد از اینکه او (نفتالی بنت) به رئیس‌جمهور بایدن قول داد که یک کارزار علنی علیه بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای انجام نخواهد داد، نخست‌وزیر (رژیم صهیونیستی) به نظر می‌رسد کم کم در حال بازگشت به شیوه سلفش (بنیامین نتانیاهو) است. این موضوع در شرایطی اتفاق می‌افتد که در آستانه از سرگیری مذاکرات هفته آینده با ایران، شک و تردید آمریکایی‌ها را دربرگرفته است».

او ادامه داد: «یکی از پیام‌های کلیدی نخست‌وزیر نفتالی بنت در اولین دیدار خود با جو بایدن رئیس‌جمهور جو بایدن در کاخ سفید طی دیدار در اواخر ماه آگوست این بود که او برخلاف بنیامین نتانیاهو، قصد ندارد علنا علیه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران مبارزه کند. اینکه او بر گفتگوی صمیمی و آرام با دولت تمرکز خواهد کرد».

باراک راوید نوشت: «این وعده به بایدن تنها سه ماه طول کشید. طی دو هفته گذشته به نظر می‌رسد که بنت به آرامی به همان سیستم کاری باز می‌گردد که مشخصه نتانیاهو در مقابل دولت اوباما بود. این موضوع هفته گذشته آغاز شد زمانی که بنت و مشاورانش به خبرنگاران علیه رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران قبل از سفر وی به اسرائیل توضیحاتی ارائه دادند».

خبرنگار ارشد دیپلماتیک «واللا نیوز» نوشت: «بنت حتی از یائیر لاپید وزیر خارجه (رژیم صهیونیستی) خواست که با نماینده ویژه آمریکا (در امور ایران) دیدار نکند. یک منبع اسرائیلی مطلع از جزئیات (به من) گفت که لاپید این درخواست را رد کرد و به بنت گفت که او نگران انتقاداتی نبود که از سوی مخالفان به او وارد خواهد شد».

به روایت این خبرنگار ارشد صهیونیست، یائیر لاپید وزیر خارجه و نخست‌وزیر گردشی رژیم صهیوینستی به نفتالی بنت نخست‌‍وزیر این رژیم گفت: «دو سال کار کردم تا نتانیاهو را از نخست‌وزیری بیرون کنم و او را جایگزین کنم. الان قصد ندارم از ترس اینکه او از من انتقاد کند از انجام کارها خودداری کنم».

وی ادامه داد: «مشخص نیست چه چیزی باعث از کوره در رفتن بنت و اقدام او برای تغییر سیاستی که تنها صد روز پیش درباره آن تصمیم گرفته بود، شده است. مقام‌های (دولت) بایدن که به صورت مستقیم در مذاکرات با ایران دخیل بودند گفتند که درباره هر گونه پیشرفتی با آغاز مذاکرات ۲۹ نوامبر (هشتم آذر ماه) در وین بسیار بدبین هستند. آنها گفتند که به اعتقاد ناظران و کارشناسان واشنگتن، ایرانی‌ها مواضع افراطی خواهند داشت، این دور مذاکرات کوتاه خواهد بود و بعد از آن فقط یک یا دو روز گسترش خواهد یافت».

باراک راوید نوشت: «همان طور که واللا نیوز هفته گذشته خبر داد، یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که اظهارات بنت ناشی از ترس اسرائیل از این است که به دلیل سخت بودن بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام)، ایالات متحده به دنبال توافق موقت با ایرانی‌ها باشد».

به نوشته او، یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی گفت: «واقعا اینطور نیست که (نفتالی بنت و کابینه فعلی رژیم صهیونیستی) شبیه به بی‌بی‌ (بنیامین نتانیاهو) باشد و در هر صورت ما (تل‌‎آویو) تماس با آمریکایی‌ها را قطع نخواهیم کرد. اگر ضروری باشد ما در یک اتاق خواهیم نشست و بحث خواهیم کرد».

در یادداشت واللا نیوز آمده است: «اقدامات و مواضع (نفتالی) بنت در واشنگتن باعث برانگیختن تعجب شده است. مقام‌های ایالات متحده متوجه تفاوت سبک اظهارات علنی نخست‌وزیر و پیغام‌های او در دیدارهای پشت درهای بسته با ایال هولاتا مشاور امنیت ملی (امنیت داخلی رژیم صهیونیستی) شده‌اند».

باراک راوید افزود: «بنت در سخنرانی روز سه شنبه (دیروز) به شدت از میراثی که نتانیاهو برای او درباره مسائل مرتبط با ایران بر جای گذاشت، انتقاد کرد اما مشخص نیست چرا او اصرار دارد که به تدریج سیاست‌ها و لفاظی‌های او را در پیش بگیرد».

وی در پایان هشدار داد: «شیوه مدیریت نتانیاهو در موضوع هسته‌ای ایران در زمان حضور اوباما (در ریاست جمهوری آمریکا) باعث شد که اسرائیل از دور خارج شود و تاثیری بر سیاست ایالات متحده در قبال ایران نداشت. سبک و رفتار بنت طی دو هفته گذشته می‌تواند اسرائیل را در دوران ریاست جمهوری بایدن به وضعیت مشابهی (با دوران اوباما) سوق دهد».

در سراسر یادداشت منتشر شده در وبگاه واللا نیوز، نوسنده به تقابل علنی رژیم صهیونیستی در زمان نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو با مذاکرات دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما با ایران اشاره کرده است.

کابینه وقت رژیم صهیونیستی قبل از آغاز مذاکرات ایران و گروه 1+5 در زمان ریاست جمهوری اوباما، بعد از شروع این مذاکرات و حین مذاکرات و حتی بعد از به نتیجه رسیدن آن و توافق برجام، بارها علیه این مواضع واشنگتن و این توافق موضع گرفت.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی که بارها در خفا علیه مذاکرات آمریکا با ایران رایزنی کرده بود، کار را به جایی رساند که با هماهنگی با سران حزب جمهوری‌خواه به کنگره آمریکا رفت و در سخنرانی علنی برای قانونگذاران کنگره علیه مواضع رئیس‌جمهور وقت دموکرات موضع گرفت.

نفتالی بنت نخست‌وزیر کنونی رژیم صهیونیستی روز سه شنبه (دیروز) در یک سخنرانی علنی در فلسطین اشغالی علیه بازگشت احتمالی آمریکا به توافق برجام سخن گفت.

بنت در این سخنرانی مدعی شد: «حتی اگر توافقی بین ایران و ابرقدرت‌ها وجود داشته باشد، اسرائیل جزئی از آن (توافق) نیست و به آن متعهد نیست. ممکن است یک دوره پیچیده شامل عدم توافق با متحدانمان وجود داشته باشد ما به حفظ آزادی عمل اسرائیل ادامه خواهیم داد...اشتباه پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) باز نخواهد گشت. مثل قرص خواب ما را تحت تاثیر قرار داد و اسرائیل به خواب رفت. ما از این اشتباه درس خواهیم گرفت. ما آزادی عمل خود را حفظ خواهیم کرد

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها