فرمانده ارتش سودان: "کنگره ملی" به هیچ وجه بخشی از مرحله انتقالی نخواهد بود

فرمانده ارتش سودان:
يکشنبه 14 آذر 1400 - 09:20

فرمانده ارتش سودان اعلام کرد که ارتش پس از انتخابات برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۲۳، عرصه سیاست را ترک خواهد کرد.

العالم - آفریقا

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان در مصاحبه با رویترز گفت: وقتی یک دولت منتخب بیاید، ارتش و نیروهای نظامی نقشی در امور سیاسی نخواهند داشت و این وضعیت عادی و از قبل توافق شده است.

وی همچنین گفت که "نشانه‌های مثبتی" از حمایت مجدد جامعه بین الملل از خارطوم وجود دارد.

البرهان که ریاست شورای حاکمیت انتقالی در سودان را بر عهده دارد، تاکید کرد که حزب منحل شده "کنگره ملی" به هیچ وجه بخشی از مرحله انتقالی در این کشور نخواهد بود.

وی به توافق سیاسی امضا شده در ۲۱ نوامبر با عبدالله حمدوک، نخست وزیر مدنی سودان که پس از گذراندن حدود یک ماه در حبس خانگی به سمت خود بازگشت، اشاره کرد و گفت انتظار می رود دولت آتی دولتی متشکل از شخصیت‌های تکنوکرات باشد.

البرهان همچنین با اشاره به اینکه سودان به تحقق عدالت متعهد است، گفت: ما با دادگاه کیفری بین‌الملل برای حضور در برابر محاکم قضایی توافق‌هایی داریم. ما متعهد به تحقق عدالت و پاسخگویی مجرمان هستیم.

البرهان در اظهاراتی جداگانه به خبرگزاری فرانسه گفت: نگاه جهان از جمله اتحادیه آفریقا به رخدادهایی است که در روزهای آینده رخ خواهد داد. من فکر می‌کنم نشانه‌های مثبتی وجود دارد که اوضاع به زودی به شکل سابق باز خواهد گشت.

سودان از ۲۵ اکتبر که عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان اقدام به کودتای نظامی کرده و اکثر غیرنظامیان در قدرت را بازداشت و وضعیت فوق العاده اعلام کرد، شاهد تظاهرات‌هایی علیه ارتش و با درخواست بازگشت حکومت غیرنظامی به ویژه در خارطوم، پایتخت این کشور است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها