نماینده سفارت ژاپن در مسکو احضار شد

نماینده سفارت ژاپن در مسکو احضار شد
شنبه 4 دی 1400 - 06:26

وزارت امور خارجه روسیه از احضار نماینده سفارت ژاپن در مسکو به این وزارتخانه خبر داد.

العالم-اروپا

وزارت امور خارجه روسیه نماینده سفارت ژاپن در مسکو را به دلیل اقدام این کشور در برگزاری نمایشگاهی در جزایر کوریل جنوبی، فراخواند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه روسیه، روز 17 دسامبر، یک نماینده سفارت ژاپن در مسکو به وزارت امور خارجه روسیه فراخوانده شد. در جریان گفت‌وگو، وزارت امور خارجه روسیه اعتراض شدید خود به دلیل اقدام توکیو در برگزاری نمایشگاهی در جزایر کوریل جنوبی را اعلام کرد.

با وجود هشدار رسمی وزارت امور خارجه روسیه درباره رویداد مشابهی در سال 2020، سازمان‌دهندگان ژاپنی، بار دیگر این اقدام تحریک آمیز را مرتکب شده‌اند.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین رزمایش مشترک میان ژاپن و آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه را تهدیدی برای امنیت این کشور توصیف کرده است.

جزایر مورد مناقشه توکیو و مسکو که در روسیه جزایر «کوریل جنوبی» و در ژاپن «سرزمین‌های شمالی» خوانده می‌شود در پایان جنگ جهانی دوم به تصرف اتحاد جماهیر شوروی سابق درآمد و در آن زمان نیروهای شوروی سابق ۱۷ هزار ژاپنی ساکن جزایر را بیرون راندند.

هر چند طی سالیان گذشته تلاش‌هایی برای حل این مناقشه و امضای پیمان صلح انجام شد اما موضوع مالکیت بر این جزایر موجب به وجود آمدن تنش‌هایی در روابط سیاسی روسیه و ژاپن شده و این اختلافات همچنان حل نشده است.

طبق برخی گزارش‌‌ها، در حال حاضر حدود ۱۴ هزار روس در این جزایر زندگی می‌کنند که عمدتاً به ماهیگیری اشتغال دارند.

فارس

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها