ادعای دانمارک درباره جاسوسی ایران در قطب شمال

ادعای دانمارک درباره جاسوسی ایران در قطب شمال
پنج‌شنبه 23 دی 1400 - 14:05

به فاصله یک روز از طرح ادعای رژیم صهیونیستی در خصوص جاسوسی عوامل ایران در فلسطین اشغالی، دانمارک نیز ادعایی را درباره تهدید جاسوسی از سوی ایران در محدوده قطب شمال مطرح کرد.

العالم - اروپا

دانمارک روز پنجشنبه در ادعایی نسبت به افزایش تهدید جاسوسی از سوی روسیه، چین، ایران و دیگران از جمله در منطقه قطب شمال هشدار داد.

به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست»، سرویس امنیت و اطلاعات دانمارک مدعی شد که موارد متعددی از تلاش برای جاسوسی در این کشور وجود داشته که «نقش جهانی فعال» آن در تبدیل شدنش به یک هدف وسوسه‌انگیز تأثیر داشته است.

«آندرس هِنریکسن» رئیس ضد جاسوسی در سرویس امنیت و اطلاعات دانمارک در گزارشی آورده است: تهدید ناشی از فعالیت‌های اطلاعاتی خارجی علیه دانمارک، گرینلند و جزایر فارو در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

گرینلند و جزایر فارو قلمروهای مستقل تحت سلطه پادشاهی دانمارک و همچنین اعضای مجمع شورای قطب شمال هستند. کپنهاگ بیشتر، امور خارجی و امنیتی آن‌ها را اداره می‌کند.

در این گزارش ادعایی، به حادثه‌ای در سال ۲۰۱۹ میلادی اشاره شده که در آن یک نامه جعلی از طرف وزیر امور خارجه گرینلند به یک سناتور آمریکایی ارسال و در آن گفته شده بود همه‌پرسی استقلال در راه است.

در این گزارش ادعا شده است: به احتمال زیاد این نامه توسط عوامل نفوذ روسیه تهیه و در اینترنت به اشتراک گذاشته شده است که می‌خواستند سردرگمی و درگیری احتمالی بین دانمارک، آمریکا و گرینلند ایجاد کنند.

سفارت روسیه بلافاصله به درخواست برای اظهارنظر در خصوص ادعای دانمارک پاسخ نداد. مسکو اتهامات جاسوسی اخیر غرب را به سخره گرفته است.

به نوشته جروزالم‌پست، قطب شمال، اهمیت ژئوپلیتیکی فزاینده‌ای دارد و روسیه، چین و آمریکا در آنجا برای دسترسی به منابع طبیعی، خطوط دریایی، تحقیقات و مناطق استراتژیک نظامی با هم رقابت می‌کنند.

در گزارش دانمارک ادعا شده که «سرویس‌های اطلاعاتی خارجی-از جمله چین، روسیه و ایران-در تلاش هستند تا با دانشجویان، محققان و شرکت‌ها ارتباط برقرار کنند تا از اطلاعات مربوط به فناوری و تحقیقات دانمارک استفاده کنند.»

طبق گزارش جروزالم‌پست، رویترز در ماه نوامبر هم مدعی شد که یک استاد چینی در دانشگاه کپنهاگ تحقیقات ژنتیکی را با ارتش چین بدون افشای این ارتباط، انجام داده است.

در این گزارش آمده است: مشارکت فعال دانمارک در صحنه بین‌المللی، جهانی شدن و رقابت بینالمللی رو به رشد، باز بودن عمومی جامعه، دیجیتالی‌شدن و سطح بالای دانش فناوری همه عواملی هستند که دانمارک را به یک هدف جذاب برای فعالیت‌های اطلاعاتی خارجی تبدیل می‌کنند.

به ادعای رسانه صهیونیستی، سفارت‌های چین و ایران واکنش فوری به این گزارش ادعایی نشان ندادند.

ادعای مطرح‌شده از سوی کپنهاگ یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) عصر چهارشنبه در بیانیه‌ای مدعی شد که چهار زن ساکن فلسطین اشغالی و یک مرد را به اتهام ارتباط با ایران دستگیر کرده است.

بنابر ادعای شاباک، از برخی از این چهار نفر خواسته شده بود که از نهادها و وزارتخانه‌های رژیم صهیونیستی عکس‌برداری کنند و برخی مقامات عالی‌رتبه وزارت جنگ و امنیتی این رژیم را زیر نظر بگیرند. در ادامه این ادعا عنوان شده که از برخی این افراد همچنین خواسته شده بود که به یکی از نمایندگان زن کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) نزدیک شوند.

این اولین بار نبود که رسانه‌‌های صهیونیستی اتهام جاسوسی علیه ایران مطرح می‌کردند. در مارس سال ۲۰۱۹ هم ادعا شده بود «نداف آرگامان» رئیس شاباک جلسه‌ای محرمانه با گانتز داشته و در آن جلسه به او گفته که تلفن همراه وی به دست افراد مرتبط با ایران هک شده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها