راز بازداشت احمدعبدالعزیز و غیبت ملک سلمان

راز بازداشت احمدعبدالعزیز و غیبت ملک سلمان
سه شنبه 28 دی 1400 - 10:19

منابع دیپلماتیک اسرار بازداشت شاهزاده احمد عبدالعزیز و غیبت ملک سلمان از صحنه سیاسی و همچنین کودتای نرم محمد بن سلمان علیه پدرش را فاش کردند.

العالم - عربستان سعودی

منابع دیپلماتیک به «سعودی لیکس» اسرار دستگیری شاهزاده «احمد عبدالعزیز» و غیبت «ملک سلمان بن عبدالعزیز»پادشاه عربستان در آن زمان را فاش کردند.

این منابع به سعودی لیکس اعلام کردند که شاهزاده احمد عبدالعزیز یکی از اعضای خاندانو آخرین فرد بازمانده از هفت برادران سُدیری و برادر تنی ملک سلمان می‌باشد.

شاهزاده احمد در نوامبر 2017 قبل از کمپین دستگیری شاهزادگان خانواده سلطنتی توسط « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در هتل ریتز در ریاض، عربستان را به مقصد لندن ترک کرد.سپس در اکتبر سال 2018 پس از گرفتن تضمین‌های امنیتی از آمریکا و کشورهای اروپایی که جانش در داخل کشور در امان خواهد بود و حصر نخواهد شد، به عربستان بازگشت اما ماه مارس 2020 به همراه «محمد بن نایف» ولیعهد سابق سعودی به اتهام توطئه خیانت و بازداشت شد.

در اینجا، هیچ چیز جدیدی در این موضوع وجود ندارد، زیرا بن سلمان از اعضای خانواده سلطنتی سوء استفاده کرد تا شانس خود را برای تصاحب تاج و تخت افزایش دهد، اما آنچه برجسته است، رابطه دستگیری شاهزاده احمد بن عبدالعزیز با غیبت کامل ملک سلمان از صحنه سیاسی است که وی در نئوم اوقات خود را می‌گذراند و با هیچ یک از شاهزادگان و مقامات ملاقات ندارد.

ملک سلمان قبل از دستگیری شاهزاده احمد در 7 مارس 2020، نقش طبیعی خود را به عنوان یک پادشاه، پذیرایی از پادشاهان و مقامات دولتی، حضور در انتصابات وزیران و سفرا، سهیم شدن در شادی‌ها و غم‌ها، ملاقات با اعضای خانواده حاکم و پذیرایی از هیئت‌های شهروندان انجام می‌داد؛اما بعد از دستگیری شاهزاده احمد، شاه سعودی در تمام این مجالس غایب بود!

نمونه‌هایی از فعالیت‌های ملک سلمان قبل از 7 مارس 2020 عبارتند از: وی برای تسلیت درگذشت سلطان قابوس در 13 ژانویه به عمان رفت و در 19 ژانویه وزیر امور خارجه قبرس را پذیرفت.

همچنین ملک سلمان پذیرایی از شاهزادگان، مفتی و شهروندان در 20 ژانویه و اقامه نماز میت برای شاهزاده بندر بن محمد در 21 ژانویه و ریاست جلسه کابینه در 21 و 28 ژانویه را انجام داد.

پادشاه عربستان در مراسم اختتامیه جشنواره شتر ملک عبدالعزیز در 26 ژانویه مشارکت و از نخست وزیر کشور کویت در 11 فوریه پذیرایی کرد. همچنین وزرای ورزش، گردشگری و سرمایه گذاری در 26 فوریه در برابر ملک سلمان سوگند یاد کردند. وی در 26 فوریه رئیس جمهور موریتانی و در 27 فوریه «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزایر را پذیرفت.

همه نمونه‌های ذکر شده حاکی از جلسات و فعالیت‌های مکرر پادشاه عربستان سعودی و پیگیری‌های عادی او در امور عربستان بود. اما دو جلسه ملک سلمان قبل از دستگیری شاهزاده احمد عبدالعزیز در 7 مارس 2020 کانون توجه قرار گرفت. اولی استقبال وی از وزیر امور خارجه آمریکا در 20 فوریه و دوم پذیرایی از وزیر امور خارجه انگلیس در 5 مارس که پس از دیدار با مقام انگلیسی یک روز و نیم بعد، شاهزاده احمد و شاهزاده محمد بن نایف دستگیر شدند.

بر کسی پوشیده نیست که شهرت بن سلمان پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در سطح بین‌المللی از بین رفت که صحبت‌های زیادی در مورد تمایل به جانشینی او وجود دارد و شاهزاده احمد یکی از برجسته‌ترین نامزدهای ولیعهدی است.

ممکن است دیدار ملک سلمان با وزرای خارجه آمریکا و انگلیس شامل تفاهم یا فشار بر ضرورت برکناری بن سلمان از تاج و تخت باشد.

ناظران بر این باورند که ممکن است ملک سلمان تسلیم فشارها در این راستا شده باشد، اما بن سلمان پیش دستی کرد و عمو و پسر عموی خود را دستگیر کرد و شاه را از شاهزادگان بازداشت شده در نئوم غایب کرد.

این بدان معناست که بن سلمان نه تنها از شر رقبای خود در خاندان سلطنتی خلاص شد، بلکه کودتای نرمی نیز علیه پدرش، پادشاه انجام داد!

ملک سلمان به جز دیدار با سلطان عمان در ژوئیه 2021 (که ساختگی بود)، نزدیک به دو سال است که با هیچ یک از رهبران یا مقامات عرب یا خارجی ملاقات نکرده است.

فعالیت‌های ملک سلمان به تماس‌های تلفنی و حضور تصویری (در فیلم‌های کوتاه ) در جلسات کابینه و سایر فعالیت‌ها محدود شده است.

خواه بن سلمان پدرش را بازداشت کرده باشد یا نه، مسلم است که از این کار دریغ نمی‌کند، زیرا او کسی است که با پسرعموهایش بدرفتاری کرده، مادر و برادرش را دستگیر کرده و قبلاً قصد کشتن ملک عبدالله را نیز داشته است.

ناظران به اتفاق معتقدند که شخصیت متلاطم محمد بن سلمان مانع از آن نمی شود که نقش پدرش را محدود کند.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها