پیش از ترک تهران به روسیه مطرح شد؛

رییسی: تعامل ایران و روسیه در منطقه امنیت‌ساز است

رییسی: تعامل ایران و روسیه در منطقه امنیت‌ساز است
چهارشنبه 29 دی 1400 - 08:40

رییس‌جمهور گفت: تعامل ایران و روسیه در منطقه حتما امنیت‌ساز است و جلوی یکجانبه‌گرایی را خواهد گرفت.

العالم _ ایران / سیاسی

آیت‌الله سیدابراهیم رییسی روز چهارشنبه پیش از ترک تهران در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران گفت: این سفر به دعوت آقای پوتین انجام می‌شود و در این سفر در جهت ارتقای دیپلماسی منطقه‌ای تلاش خواهد شد.

وی گفت: با توجه به مناسبات سیاسی و اقتصادی و تجاری دو کشور در حوزه‌های مختلف وجود دارد، این سفر می‌تواند نقطه عطفی برای همه مناسباتی باشد که با کشور روسیه داریم.

رییس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور مستقل، مقتدر و صاحب نفوذ در منطقه است و روسیه هم کشوری مهم و باقدرت و دارای نفوذ است. گفت و گوی دو کشور مهم و دارای قدرت و با نفوذ می‌تواند در امنیت منطقه، ارتقای روابط اقتصادی و تجاری منطقه بسیار تاثیر گذار باشد.

آیت الله رئیسی گفت: ما و روسیه در بسیاری از تشکل‌های اقتصادی و سیاسی موجود در منطقه مانند مجموعه شانگهای عضو هستیم و روسیه نقش مهمی در این تشکل‌ها دارد و در سفر به تاجیکستان زمینه عضویت ایران در این اجلاس فراهم شد و ایران به عضویت رسمی شانگهای درآمد در این اجلاس همکاریهای خوبی با همه کشورها به ویژه روسیه خواهیم داشت.

رئیس جمهوری اضافه کرد: روسیه در اتحادیه اوراسیا روسیه نقش محوری دارد و همکاری ما در این جهت می‌تواند در ارتقای گام‌های تجاری و اقتصادی موثر باشد.

وی گفت: ما منافع مشترکی با روسیه داریم این تعامل و منافع مشترک در منطقه حتما امنیت‌ساز است و جلوی یکجانبه گرایی را در منطقه خواهد گرفت ایران و روسیه با ظرفیت‌ها بسیاری که دارند، تعامل و همکاری و روابط متقابل آنها می تواند در جهت شرایط منطقه‌ای و بین المللی بسیار تاثیرگذار باشد.

رئیس جمهور یادآور شد: در این سفر درباره روابط دو جانبه، مسایل سیاسی، اقتصادی و حوزه انرژی و تجاری و در رابطه با مسایل هوا و فضا گفت و گو خواهد شد.

وی با بیان اینکه همکاری‌هایی که تاکنون بین دو کشور بوده است نه برای روس‌ها و نه برای ما رضایت بخش است، گفت:حتما این همکاری‌ها می‌تواند به سطح بالاتری ارتقا پیدا کند و امیدواریم این سفر در تامین منافع مشترک دو کشور در منطقه و سطح جهان تاثیرگذار بوده و گام‌های موثری را همراه داشته باشد.

رئیس جمهور امروز چهارشنبه تهران را به مقصد روسیه ترک کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها