پس‌لرزه‌های عملیات تنبیهی یمن؛ واشنگتن بر دفاع از عربستان و امارات تاکید کرد

پس‌لرزه‌های عملیات تنبیهی یمن؛ واشنگتن بر دفاع از عربستان و امارات تاکید کرد
شنبه 2 بهمن 1400 - 14:54

وزیر خارجه آمریکا با همتای سعودی خود درباره حمله اخیر تنبیهی یمنی‌ها علیه ابوظبی تلفنی گفت‌و‌گو کرد و به او درباره تعهد واشنگتن به این ائتلاف متجاوز اطمینان داد.

العالم - امریکا - عربستان - یمن

وزارت خارجه آمریکا در یک بیانیه اعلام کرد که وزری خارجه دولت جو بایدن با «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی درباره حمله پهپادی و موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به ابوظبی رایزنی کرد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه (به وقت واشنگتن) با انتشار یک بیانیه از رایزنی تلفنی وزیر خارجه آمریکا با همتای سعودی خبر داد.

بنا بر بیانیه‌ این مقام آمریکایی که در سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است، آنتونی بلینکن با فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی درباره حمله تنبیهی اخیر یمنی‌ها به ابوظبی صحبت کرد.

طبق این بیانیه، وزیر خارجه آمریکا «حمله ۱۷ ژانویه حوثی‌ها (ارتش و کمیته‌های مردمی یمن) به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را محکوم کرد».

بنا بر روایت وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه جو بایدن در این تماس به وزیر خارجه سعودی‌ها درباره تداوم حمایت آمریکا از عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس اطمینان داد.

در بیانیه آمده است: «وزیر خارجه بلینکن تعهد ایالات متحده برای کمک به شرکای خلیج (فارس) برای بهبود توانایی‌های خود برای دفاع در برابر تهدیدات یمن و سایر نقاط منطقه تاکید و بر اهمیت کاهش آسیب غیرنظامیان تاکید کرد».

پس از هشدارهای مکرر صنعاء به ابوظبی درباره مداخله در امور داخلی یمن و تلاش برای تنش‌زایی، رسانه‌های اماراتی دوشنبه هفته گذشته خبر دادند که نقاطی در این کشور هدف حمله قرار گرفت.

«محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن پیش از انجام این حمله در گفت‌و‌گو با شبکه «العربی» خبر داده بود: «معامله‌ای میان عربستان سعودی و امارات وجود دارد که به موجب آن، عربستان سعودی تمام استان‌های جنوبی یمن از جمله شبوه را به امارات تحویل می‌دهد و به ازای آن، امارات تمام ظرفیت‌های نظامی خود را همچون گذشته [در یمن] به کار خواهد گرفت».

البخیتی هشدار داده بود: «ما از اینجا به امارات توصیه می‌کنیم که به اقدامات تنش‌زای خود ادامه ندهد چراکه اگر این تنش ادامه پیدا کند، یمن مجبور به حمله به عمق خاک این کشور خواهد شد. ما در وضعیت جنگی قرار داریم».

منابع رسانه‌ای دوشنبه (۲۷ دی ماه) از انفجار در سه تانکر حامل نفت در منطقه «المصفح» در امارات و آتش‌سوزی پس از آن خبر دادند. المصفح منطقه‌ای صنعتی واقع در جنوب غربی ابوظبی، در امارات است.

سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن ساعاتی بعد از انتشار این خبرها، رسما اعلام کرد که نیروهای یمنی، فرودگاه‌های دبی و ابوظبی را هدف حمله موشکی و پهپادی قرار داد‌ند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها