وزیرخارجه کویت در بیروت: سفر من به لبنان با هماهنگی شورای همکاری انجام شده است

وزیرخارجه کویت در بیروت: سفر من به لبنان با هماهنگی شورای همکاری انجام شده است
يکشنبه 3 بهمن 1400 - 09:14

«احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر امور خارجه کویت که روز گذشته به لبنان سفر کرد در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «عبدالله بوحبیب» همتای لبنانی خود اعلام کرد که لبنان نمادی برجسته در جهان عرب است و ما بر لزوم عدم مداخله در امور کشورهای عربی تاکید می‌کنیم.

العالم - لبنان

به گزارش النشره، ناصر المحمد الصباح در ادامه تصریح کرد: سفر من به لبنان در چارچوب تلاش‌های بین‌المللی برای اعتماد سازی دوباره با این کشور است.

وزیر خارجه کویت افزود: من در سفر خود به لبنان حامل 3 پیام هستم که اولین آنها همدردی با ملت لبنان است. دوم این که نمی‌خواهیم لبنان سکویی برای هجمه علیه کشورهای عربی و کشورهای حوزه خلیج فارس باشد و در امور هیچ کشور عربی مداخله کند. سوم اینکه لبنان باید به تعهدات خود جهت انجام اصلاحات مربوطه پایبند باشد.

وی با بیان اینکه رویکرد کویت و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، قدرتمند بودن لبنان و وفاداری این کشور به تعهدات بین‌المللی است اظهار داشت: ما سیگنال‌های مثبتی از ایده‌هایی که در لبنان ارائه دادیم، مشاهده کرده‌ایم و امیدواریم که اوضاع در مسیر پیشرفت باشد.

وی همچنین تصریح کرد، سفر من به لبنان با هماهنگی شورای همکاری خلیج فارس انجام شده است.

وزیر خارجه کویت در ادامه مدعی شد: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با لبنان همبستگی دارند و سفر من به بیروت با هدف حمایت و کمک به لبنانی‌ها جهت عبور از مشکلات است.

وزیر خارجه کویت همچنین روز گذشته بعد از ورود به بیروت با «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان دیدار کرد.

میقاتی بعد از این دیدار اعلام کرد که روابط لبنان و کویت الگوی برادری است و ما از کویت به خاطر کمک و حمایت‌های دائمی آن تشکر می‌کنیم. همه لبنانی‌ها در هر کجا و در هر شرایطی که باشند فراموش نمی‌کنند که ملت و دولت کویت در روزهای سخت کنار آنها بودند که آخرین نمونه آن بعد از انفجار مهیب بندر بیروت بود و این کشور برای التیام دردهای مردم و کمک به بازسازی ویرانی‌ها اقدام کرد.

نخست‌وزیر لبنان افزود: ما مشتاق همکاری‌های بیشتر بین لبنان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هستیم و انشاءالله کویت کنار لبنان خواهد بود و روابط لبنان با کشورهای عربی دوباره تقویت خواهد شد.

وزیر خارجه کویت روز گذشته بعد از ورود به فرودگاه بین المللی بیروت مورد استقبال عبدالله بوحبیب، وزیر امور خارجه لبنان و شماری از مسئولان سفارت کویت قرار گرفت.

این اولین سفر یک مقام ارشد از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به لبنان بعد از وقوع بحران میان دو طرف است.

طی چند ماه گذشته عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس به بهانه انتشار مصاحبه‌ای که «جورج قرداحی» وزیر رسانه سابق لبنان قبل از بر عهده گرفتن این منصب انجام داده و در آن از جنگ بیهوده یمن انتقاد کرده بود، کمپین خصمانه‌ای علیه لبنان به راه انداخته و بعد از تحریم این کشور سفرای خود را از بیروت فراخوانده و سفرای لبنان را نیز اخراج کردند.

در نهایت جورج قرداحی در عین پایبندی به مواضع ملی و همچنین دفاع از ملت مظلوم یمن در این جنگ ویرانگر، تحت فشارهای خارجی و البته داخلی از جانب برخی مسئولان لبنانی به ویژه 14 مارسی‌ها مجبور به استعفا شده و تاکید کرد که این کار را صرفا به خاطر مردم انجام می‌دهد. اما با وجود گذشت چند ماه از استعفای قرداحی هنوز تغییری در مواضع عربستان و متحدانش در قبال لبنان مشاهده نشده است.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها