مدودوف: مقابل استقرار سلاح‌های غرب در اوکراین می‌ایستیم

مدودوف: مقابل استقرار سلاح‌های غرب در اوکراین می‌ایستیم
پنج‌شنبه 7 بهمن 1400 - 17:35

معاون رئیس شورای امنیت روسیه در واکنش به تحرکات غربی‌ها گفت که مسکو مقابل استقرار سلاح در اوکراین ایستادگی می‌کند.

العالم - اروپا

«دیمیتری مدودوف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه امروز (پنجشنبه) در ارتباط تلاش‌های اخیر کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس برای ارسال سلاح و تجهیزات و نیروهای نظامی به اوکراین برای مقابله با روسیه هشدار داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، مدودوف در جمع خبرنگاران روس در خصوص تحرکات غرب در مرز اوکراین و روسیه گفت: «موضوع تنها مربوط به عدم پیشروی ناتو نمی‌شود بلکه بسیار مهم است. فکر می‌کنم موضوع به ارائه تضمین‌های دیگر مربوط می‌شود».

بنا به گفته این مقام روس، بر اساس توافقات دوجانبه، تسلیحات و موشک‌ در خاک اوکراین و هر کشور دیگری قابل استقرار هستند اما مسکو در مقابل هرگونه اقدامات تحریک‌آمیز غرب و ناتو در مرز دو کشور روسیه و اوکراین ایستادگی خواهد کرد.

وی در این خصوص ادامه داد: «بعداً این فرضیه به وجود می‌آید که "نه، نه" ما عضو ناتو نیستیم و بیایید اینطور بگوییم که چنین چیزی بر اساس توافق میان آمریکا و اوکراین و انگلیس و اوکراین صورت گرفته است و ربطی به ناتو ندارد و بحث روابط دوجانبه مطرح است. به هرحال، تمام این ها برای ما یکسان و است فرقی بین آن وجود ندارد».

این مقام عالیرتبه امنیتی روسیه در ادامه در ارتباط با پیوستن اوکراین به ناتو گفت: «هیچ دعوتی برای پیوستن اوکراین به ناتو نمی‌تواند وجود داشته باشد».

واکنش این مقام روس در شرایطی است که کشورهای غربی به خصوص آمریکا طی هفته‌های اخیر اقدام به ارسال سلاح‌های مرگبار به اوکراین کرده‌اند و این در حالی است که مقامات کی‌یف و دولت آمریکا و همپیمانانش مدعی هستند که حضور نظامیان روسیه در نزدیکی مرز اوکراین، مقدمه برای حمله به این کشور است.

با اینحال، روسیه بارها اعلام کرده است که هیچ قصدی برای عملیات نظامی علیه اوکراین نداشته و گزارش‌‌ها در این زمینه را بی اساس و دروغ خوانده است.

از طرف دیگر علی‌رغم هشدارهای پی در پی روسیه، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز روز گذشته در جلسه پارلمانی با تهدید روسیه به اقدام نظامی از تصمیم کشورش برای استقرار نیرو در مرز روسیه خبر داد و رسانه‌های این کشور در پی آن گزارش کردند که پادشاهی متحده در حال بررسی اعزام صدها نظامی در شرق اروپا برای کمک به اوکراین در مقابل مسکو است.

از حدود دو ماه قبل رسانه‌های آمریکایی جوسازی و خبرسازی درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری میلادی را آغاز کرده و موجب تشدید تنش در شرق اروپا شده‌اند و روسیه نیز هشدار داد در صورت پیشروی ناتو در مرز روسیه، پاسخ تندی خواهد داد.

با اینحال، روسیه برای کاهش تنش‌ها، خواهان تضمین امنیتی غربی‌ها به روسیه شد تا ناتو از پیشروی در مرز روسیه خودداری کند و از این منطقه خارج شود که هم‌اکنون کشورهای غربی همچون آمریکا پاسخ مثبتی به این پیشنهادات روسیه ارائه نداده‌اند.

در تاریخ ۱۷ دسامبر بود که وزارت خارجه روسیه پیش‌نویس معاهدات امنیتی با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را منتشر کرد. این تضمین‌ها به‌صورت خاص گسترش بیشتر ائتلاف ناتو به شرق و ورود کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به آن را مردود می‌داند. این پیش‌نویس همچنین امکان ترک هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، سایر کشورهای اروپای شرقی و همچنین در قفقاز و آسیای مرکزی توسط بلوک را فراهم می‌کنند.

فارس

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها