مسجدی: تهران و ریاض اراده سیاسی برای حل مشکلات دارند

مسجدی: تهران و ریاض اراده سیاسی برای حل مشکلات دارند
جمعه 8 بهمن 1400 - 14:25

سفیر ایران در بغداد با اشاره به پیشرفت خوب مذاکرات با ریاض، گفت که دو طرف اراده سیاسی برای حل مشکلات فیمابین دارند.

العالم - ایران

«ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «یونیوز» درباره مذاکرات ایران و عربستان سعودی جزئیاتی ارائه کرد.

بنابر گزارش امروز (جمعه) یونیوز، سفیر ایران در این خصوص گفت: «ما تاکنون با هیأت سعودی چهار دور مذاکره در بغداد داشته‌ایم و این مذاکرات پیشرفت‌های خوبی داشته است. دور پنجم مذاکرات ان‌شاء‌الله در آینده نزدیک قرار است که برگزار شود».

ایرج مسجدی اضافه کرد: «هم ما و هم سعودی‌ها اراده سیاسی‌مان بر این است که بتوانیم مشکلات دوجانبه فیمابین را حل و فصل کنیم». مسجدی در پاسخ به سؤال خبرنگار یونیوز درباره خواسته طرف سعودی، اظهار داشت: «در دستور کار ما این است که بتوانیم در اصل مسدود شدن روابط دو کشور را که سال‌هاست اتفاق افتاده، برطرف کنیم و به تدریج در یک شکل طبیعی قرار بگیریم».

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: «البته ممکن است کمی [این فرایند] زمانبر باشد؛ ولی هم سعودی‌ها و هم جمهوری اسلامی علاقمند هستند که مشکلات بین خودشان را حل و فصل کنند. در این چهار دور مذاکرات بحث‌های زیادی صورت گرفت و فکر می‌کنم پیشنهادهای ارائه شده ما را طرف سعودی بررسی کرده‌ است و در جلسه پنجم ممکن است به تصمیمات خوبی بیانجامد بنابراین تا قبل از نهایی شدن به نظر می‌آید که شاید لازم باشد تصمیمات و توافقات به نتیجه برسد و بعد ان‌شاء‌الله به استحضار مردم شریف برسد».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری فرانسه اخیرا به نقل از برخی مقامات گزارش داد که سه دیپلمات ایرانی وارد شهر «جده» عربستان سعودی شده‌اند تا در کنار ۵۶ کشور دیگر در نشست این سازمان حضور یابند. «حسین امیر عبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ دوم دی ماه گفته بود که تهران موافقت عربستان سعودی را با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌های خود که به عنوان دیپلمات‌های مستقر نزد سازمان همکاری اسلامی در جده قرار است مشغول به کار شوند، دریافت کرده است.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در این خصوص گفت: دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نشست آتی سازمان همکاری اسلامی برای اولین بار پس از چند سال در عربستان به سر می‌برند، تمرکز امروز ما بازگشایی نمایندگی ایران در این سازمان است و طبیعی است اگر مسیری که در چهار دور گذشته طی کردیم به نقطه‌ای برسیم که سؤالات و نکاتی که مطرح کردیم پاسخ‌های آن را از طرف سعودی بگیریم، می‌توانیم وارد فاز جدید تنظیم روابط هم بشویم

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها