ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد

ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد
شنبه 16 بهمن 1400 - 17:02

منابع محلی در شمال عراق از حملات دوباره ارتش ترکیه به استان دهوک خبر دادند.

العالم - عراق

رسانه‌های عراقی به نقل از منابع محلی در استان دهوک واقع در شمال عراق از حملات دوباره جنگنده‌های ارتش ترکیه به بهانه مبارزه با عناصر پ.ک.ک خبر دادند.

به نوشته وبگاه الغد، این حملات شدید در کوههای «متین» واقع در منطقه «العمادیه» صورت گرفت که نقض آشکار حاکمیت و حریم هوایی عراق محسوب می‌شود. هنوز گزارشی از میزان تلفات احتمالی این حملات منتشر نشده است.

حمله هوایی امروز در حالی صورت می‌گیرد که هنوز یک هفته از حمله شدید ارتش ترکیه در تاریخ ۱۲ بهمن به سلسله جبال «مخمور» در استان نینوی نگذشته است. حمله‌ای که با اعتراض شدید دولت و ارتش و الحشد الشعبی عراق مواجه شد.

پس از آن حمله بود که «ابو آلاء الولائی» دبیرکل «کتائب سید الشهداء» در پیامی به ارتش ترکیه گفت که هرچند دولت بغداد کاری از پیش نمی‌برد، اما مقاومت عراق دست بسته نخواهد ماند. دو روز پس از حمله ترکیه نیز گروهی که خود را «احرار سنجار» می‌نامند، از حمله به پایگاه اشغالی زلیکان ترکیه با ۲۰ فروند راکت خبر داد.

ترکیه مدت‌هاست با ادعای مقابله با پ‌.ک‌.ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. پ‌.ک‌.ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

آنکارا می‌گوید که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند. اما در مقابل نیز صدها روستا به دلیل حملات ترکیه در شمال عراق خالی از سکنه شده است.

ترکیه از آوریل گذشته چندین عملیات نظامی را به بهانه مبارزه با پ.ک.ک در شمال عراق آغاز کرده و به راحتی از احتمال حمله به منطقه سنجار در غرب استان نینوی سخن می‌گوید. امری که با واکنش گروه‌های سیاسی و نظامی عراقی مواجه شده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها