آمریکا 6 فروند جنگنده‌ اف-35 را در لیتوانی و استونی مستقر کرد

آمریکا 6 فروند جنگنده‌ اف-35 را در لیتوانی و استونی مستقر کرد
دوشنبه 9 اسفند 1400 - 17:58

منابع خبری از اعزام شماری از جنگنده‌های «اف-35» آمریکا به منطقه بالتیک برای تقویت جبهه شرقی ناتو خبر دادند.

العالم ـ آمریکا

بنابر گزارش وبگاه «اوییشن ویک»، شش فروند جنگنده اف-۳۵ نیروی هوایی ایالات متحده روز یکشنبه از پایگاه هوایی «لاکنهیث» در انگلیس به سمت استونی و لیتوانی پرواز کردند تا حضور هوایی ناتو در شرق اروپا را در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین تقویت کنند. سه فروند از این جنگنده‌ها در پایگاه هوایی «آماریس» در استونی مستقر شدند و سه فروند دیگر در پایگاه هوایی «سیائولیای» در لیتوانی فرود آمدند.

این در حالی است که برخی منابع خبری مدعی شدند که برخی جنگنده‌های کشورهای اروپا تا ساعتی دیگر وارد اوکراین خواهند شد.

سخنگوی نیروی دریایی فرانسه نیز روز یکشنبه از عزیمت ناو هواپیمابر «شارل دوگل» برای کمک به ناتو و انجام گشت‌زنی برای حمایت از شرکا و متحدان در بحبوحه درگیری نظامی روسیه با اوکراین خبر داد.

یکی از سخنگویان نیروی دریایی فرانسه گفت که ناو هواپیمابر فرانسوی «شارل دوگل» و ناو گروه آن که در حال حاضر در شرق دریای مدیترانه به عنوان بخشی از یک ماموریت مستقر هستند، قرار است به ناتو کمک کنند.

نیروی دریایی فرانسه با تغییر ماموریت خود قصد دارد این ناو گروه را عازم دریای سیاه کند. سخنگوی نیروی دریای فرانسه افزود که این ناو گروه البته از دریای سیاه عبور نمی‌کند، اما جنگنده‌ها و هواپیماهای جاسوسی آن وظیفه گشتزنی در آسمان و اطراف دریای سیاه و همچنین پشتیبانی از شرکای منطقه‌ای مانند رومانی و بلغارستان را برعهده خواهند داشت.

منابع خبری همچنین اعلام کردند که یک فروند شناور انگلیسی نیز روز جمعه برای تقویت ناتو عازم استونی شده است. شناور «اچ ام اس دایموند» انگلیس همراه با بالگردهای تجسسی برای تقویت مواضع ناتو در شرق اروپا عازم استونی می شود. وزارت دفاع انگلیس همچنین از اعزام شماری از تانک‌ها و خودروهای زرهی خود از آلمان به استونی همراه با پشتیبانی جنگنده‌های تایفون این کشور خبر داده است. انگلیس نوع این تانک‌ها را «چلنجر-۲» اعلام کرده است.

به گزارش فارس، اقدامات غرب پس از آن صورت گرفت که در نشست مجازی سران ناتو در روز جمعه با استقرار ۴۰۰۰۰ نفر از نیروهای ناتو به کشورهای دوست و متحد در شرق اروپا در بحبوحه بیم از اینکه آنها می‌توانند هدف بعدی روسیه پس از حمله به اوکراین باشند، موافقت کردند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها