امیرعبداللهیان: به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم

امیرعبداللهیان: به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم
دوشنبه 1 فروردين 1401 - 23:53

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عراقی با بیان اینکه به مرحله نهایی توافق در وین نزدیک هستیم، تصریح کرد: آمریکا باید حسن نیت ادعایی خود را در عمل نشان دهد.

العالم - ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب با «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق تلفنی گفت‌وگو کرد و ضمن تبریک عید نوروز، درباره موضوعات مورد علاقه دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداخت.

* تشریح دیدگاه ایران در زمینه تاخیر در برگزاری دور پنجم گفت‌وگو با عربستان

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگوی ضمن مرور حوزه‌های مختلف روابط فیمابین از جمله در عرصه دوجانبه، به تشریح دیدگاه ایران در زمینه تاخیر در برگزاری دور پنجم گفت‌وگو بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی پرداخت.

گفتنی است وزرای خارجه ایران و عراق در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نیز با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. وزیر امور خارجه در دیدار همتای عراقی در مونیخ ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم گفت‌وگوها با عربستان تصریح کرده بود که این امر بیش از همه به اراده طرف مقابل بستگی دارد.

وزیر خارجه کشورمان چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان نیز بیان کرده بود که برگزاری این نشست قطعی است، ولی زمان هنوز نامعین است.

فؤاد حسین در سفری که اخیرا (دوم دی ماه) به تهران داشت، آمادگی کشورش برای میزبانی این گفت‌وگوها را اعلام کرده بود. وزیر خارجه عراق ۱۴ بهمن ماه نیز در گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان بر اهمیت تداوم مذاکرات ایران و عربستان تأکید کرد.

* به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق در این گفت‌وگوی تلفنی آخرین تحولات مرتبط با مذاکرات وین و همچنین تحولات اوکراین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها نیز تأکید کرد: ما به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم. در اندک موضوعات بسیار مهم باقیمانده، ابتکاراتی را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه کرده‌ایم. اکنون این طرف آمریکایی است که باید حسن نیت ادعایی خود را در عمل نشان دهد.

وی تصریح کرد: ما در رسیدن به توافق خوب، قوی و‌ پایدار مصمم هستیم. دکتر علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران با انریکه مورا هماهنگ کننده گفت‌وگوها در تماس مستقیم و‌ مستمر است.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عراقی با اشاره به برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد، خواستار تمرکز سازمان مزبور بر موضوعاتی شد که به همبستگی و‌ تقویت فضای همدلی امت اسلامی کمک کند.

وزیر خارجه کشورمان چهارشنبه هفته گذشته (۲۵ اسفند ماه) نیز در گفت‌وگوی تلفنی با همتای انگلیسی با بیان این‌که اگر همه خطوط قرمزمان رعایت شود آماده توافق نهایی هستیم، گفت: آنچه می‌تواند رسیدن به توافق خوب و پایدار را قطعی کند، رفتار واقع بینانه آمریکا و عدم طرح مطالبات جدید و نادرست است.

گفتنی است، «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۰ اسفند ماه همزمان با دور هشتم مذاکرات در وین در توئیتی نوشت: به دلیل عوامل خارجی به وقفه در گفت‌وگوهای وین نیاز است. متن نهایی اساسا آماده و روی میز است. به‌ عنوان هماهنگ‌کننده، من به همراه تیمم به ارتباط با همه اعضای برجام و ایالات متحده برای غلبه بر وضعیت فعلی و نهایی کردن توافق ادامه خواهم داد.

پس از آن سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی نوشت: وقفه اعلام شده در مذاکرات وین می‌تواند زمینه ساز حل موضوعات باقیمانده و بازگشت نهایی باشد. دستیابی به موفقیت در گفت‌وگوها تمرکز اصلی همه طرف‌ها خواهد بود. هیچ عامل خارجی بر اراده مشترک ما به منظور حرکت به سمت یک توافق جمعی اثر نخواهد گذاشت.

لازم به ذکر است وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز همچنین با «سراج الدین مهرالدین» همتای تاجیکستانی تلفنی گفت‌وگو کرد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها