تدارک بی‌سابقه لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها برای بزرگداشت روز جهانی قدس

تدارک بی‌سابقه لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها برای بزرگداشت روز جهانی قدس
سه شنبه 30 فروردين 1401 - 14:24

منابع آگاه از تدارک بی‌سابقه لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها در بیروت برای برگزاری باشکوه مراسم روز جهانی قدس و نشست‌های مشورتی و هماهنگی رهبران فلسطینی در پایتخت لبنان طی روزهای گذشته خبر می‌دهند.

العالم - فلسطین اشغالی

منابع رسانه‌ای از تدارک بی‌سابقه برای برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس در بیروت و سفرهای رهبران فلسطینی به لبنان و برگزاری نشست‌هایی برای رایزنی و هماهنگی خبر می‌دهند.

روزنامه «رأی الیوم» با انتشار گزارشی از این امر، نوشت: «فعالیت‌های بزرگداشت روز جهانی قدس که هر سال مصادف با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است، در لبنان در سایه شیوع کرونا و شرایط سیاسی و اجتماعی که این کشور با آغاز انقلاب معروف به ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ با آن درگیر شد، کاهش یافته بود. اما امسال مقدمات احیای این مناسبت، متفاوت به نظر می‌رسد و همه نیروهای ملی لبنان و فلسطین بسیج شده‌اند، تا این روز را به مناسبتی برای افزایش حضور مردمی و تحقق بزرگترین همبستگی با مردم فلسطین، بیت المقدس و محافظان حرم قدسی تبدیل کنند. زیرا این مناسبت، با تشدید تنش خطرناک اسرائیل علیه قدس و خیزش مقاومت مردمی فلسطین در کرانه باختری آغاز شده است و این چیزی است که امسال این مناسبت را استثنایی می‌کند».

بنا بر این گزارش در آخرین سخنرانی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله، وی خواستار مشارکت گسترده مردمی در سال جاری برای بزرگداشت روز قدس شد و از آمادگی برای برگزاری یک جشنواره گسترده مردمی در حومه جنوبی بیروت در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، جایی که خود او در یک سخنرانی اختصاصی به وضعیت فلسطین اشغالی حضور خواهد یافت، خبر داد.

در همین راستا، روزهای گذشته، بیروت شاهد ورود هیئت‌های فلسطینی از جناح‌های مختلف و برگزاری جلسات و نشست‌های فشرده‌ برای بررسی تحولات فلسطین اشغالی بود. از جمله شخصیت‌های فلسطینی که در این روزها وارد لبنان شدند، می‌توان به موسی ابومرزوق، رهبر جنبش حماس در خارج از کشور، زاهر جبارین، معاون حماس در کرانه باختری، اشاره کرد که در نشستی با رهبران جنبش فتح تحت نظارت «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان شرکت کردند و به این ترتیب به اختلاف موجود میان دو طرف پس از حادثه اردوگاه البرج پایان داده شد.

«محمد الهندی» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی دیگر چهره سیاسی بود که از غزه وارد لبنان شد و بر اساس اطلاعات به دست آمده، روزهای آینده نیز، بیروت شاهد ورود شمار بیشتری از رهبران فلسطینی خواهد بود. گفتنی است که حزب‌الله لبنان در نشست‌های رهبران فلسطینی در بیروت به منظور ایجاد هماهنگی‌های راهبردی، به ویژه با توجه به شرایط کنونی و تشدید تنش‌های خطرناک اسرائیل، حاضر است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها