نامه امیرعبداللهیان به گوترش درباره تحولات فلسطین

نامه امیرعبداللهیان به گوترش درباره تحولات فلسطین
پنج‌شنبه 1 ارديبهشت 1401 - 02:24

وزیر امور خارجه در نامه‌های جداگانه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و وزرای خارجه کشورهای مسلمان از رویکرد دوگانه و سکوت برخی دولت‌ها و مجامع بین‌المللی در قبال اقدامات رژیم صهیونیستی انتقاد کرد.

العالم - ایران

در ادامه اقدامات دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در پی تعرض اخیر صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی و اقدامات رژیم صهیونیستی بر علیه ملت فلسطین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و وزرای خارجه کشورهای مسلمان جداگانه نامه ارسال کرد.

نظامیان صهیونیست، صبح جمعه ۲۶ فروردین ماه ضمن یورش به صحن‌های مسجد الاقصی، تعداد زیادی از نمازگزاران فلسطینی را مجروح و آن‌ها را دستگیر کردند و این روند طی روزهای بعد ادامه داشت. سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همان روز به تعرض بی شرمانه صهیونیست‌ها در ماه مبارک رمضان به اماکن مقدس فلسطین و یورش به روزه‌داران و نمازگزاران در مسجدالاقصی واکنش نشان داد و آن را قویا محکوم کرد و نسبت به تداوم اقدامات وحشیانه و تروریستی اشغالگران در قدس و فلسطین اشغالی هشدار داد.

* انتقاد از رویکرد دوگانه و سکوت برخی دولت‌ها و مجامع بین‌المللی

براساس این گزارش، وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌های جداگانه خطاب به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، «حسین ابراهیم طه» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی، رویکرد دوگانه و سکوت برخی دولت‌ها و مجامع بین‌المللی در قبال فلسطین را عامل تشجیع رژیم آپارتاید اسرائیل برای تشدید نقض حقوق بشر علیه مردم فلسطین خواند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این مکاتبات، نگرانی عمیق خود نسبت به وقایع اخیر در فلسطین شامل اقدامات جنایتکارانه رژیم اشغالگر قدس در اهانت به قبله اول مسلمین و تهاجم وحشیانه به مردم نمازگزار و روزه دار فلسطین که منجر به زخمی شدن و دستگیری صدها تن شد را ابراز کرد.

امیرعبداللهیان در این نامه هرگونه تعرض و هتک حرمت نسبت به اماکن مقدس مورد احترام مسلمانان و جریحه دار کردن احساسات امت اسلامی و کشورهای مسلمان را مطرود و غیر قابل تحمل خواند.

گفتنی است سعید خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی روز دوشنبه ۲۹ فروردین ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران از ارسال نامه‌ای توسط امیرعبداللهیان برای دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در این خصوص خبر داده بود. سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این باره گفت: متاسفانه روند عادی سازی روابط سران برخی کشورهای عربی و اسلامی با این رژیم آن را بیشتر جری کرده که ددمنشی‌های خود را گسترش دهد. جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید این اقدامات، اقدام خود را در سطح سازمان همکاری اسلامی و وزرای خارجه کشورهای اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی پیگیری کرده است و امیرعبداللهیان هم نامه‌ای را به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی فرستاده است و البته دبیرخانه هم متعاقبا در محکومیت این اقدام مطلبی را منتشر کرد.

* محکومیت اقدامات صهیونیست‌ها برای تغییر هویت قدس

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اقدامات اخیر صهیونیست‌ها، به عنوان یکی از شواهد آشکار تداوم سیاسی ثابت و شرورانه کیان صهیونیستی برای تغییر هویت قدس را به شدیدترین لحن ممکن محکوم و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با الهام از آموزه‌های ناب دین مقدس اسلام و سایر ادیان الهی و مطابق با حقوق بین‌الملل، حمایت مستمر از مبارزات رهایی بخش و مقاومت مردم فلسطین با هدف تحقق کامل حقوق انسانی آن‌ها را در زمره اصول اساسی سیاست خارجی خود قرار داده است.

امیرعبداللهیان ضمن حمایت از بیانیه مورخ ۱۵ آوریل ۲۰۲۲ دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی درباره تحولات اخیر در سرزمین فلسطین، رویکرد دوگانه و سکوت برخی دولت‌ها و مجامع بین‌المللی را عامل تشجیع رژیم آپارتاید اسرائیل برای تشدید اقدامات ضد انسانی و ناقض حقوق بشر و حقوق انساندوستانه علیه فلسطین برشمرد.

* تحولات دو هفته اخیر فلسطین اشغالی در دستورکار فوری سازمان ملل قرار گیرد

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین بر ضرورت اقدام فوری و قاطع جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت در انجام وظایف خود در حمایت از مقاومت مردم فلسطین تأکید و درخواست کرد تحولات دو هفته اخیر فلسطین اشغالی در دستورکار فوری سازمان ملل متحد قرار گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان تاکید کرد: استقرار صلح پایدار و عادلانه در منطقه تنها با رفع کامل اشغال فلسطین، بازگشت کلیه آوارگان به سرزمین خویش، تعیین نظام آینده فلسطین بر اساس یک همه پرسی با حضور کلیه ساکنان اصلی آن و در نهایت تشکیل دولت مستقل و یکپارچه فلسطین به پایتختی قدس شریف بر مبنای طرح سیاسی ثبت شده جمهوری اسلامی ایران نزد دبیرخانه سازمان ملل متحد، میسر است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها