الجزایر: در چارچوب استعمارزدایی از قضیه فلسطین حمایت می‌کنیم

الجزایر: در چارچوب استعمارزدایی از قضیه فلسطین حمایت می‌کنیم
يکشنبه 4 ارديبهشت 1401 - 10:23

رئیس‌جمهور الجزائر تاکید کرد که حمایت کشورش از قضیه فلسطین و مسئله صحرای غربی در چارچوب تداوم استعمارزدایی است.

العالم - افریقا

«عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزائر تاکید کرد که کشورش قضیه فلسطین را رها نخواهد کرد؛ چرا که این مسئله به استعمارزدایی مربوط می‌شود.

طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم» تبون در نشستی مطبوعاتی گفت که نقش محوری الجزائر در برخی مسائل و قضایای منطقه‌ای، دوباره از سر گرفته می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر تداوم حمایت‌های کشورش از فلسطین، افزود: «قضیه فلسطین، به خاطر قداست این سرزمین از ارزش‌های الجزائر از زمان ریاست‌جمهوری «هواری بومدین» [رهبر الجزائر از ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۸، چهارمین رئیس جمهور این کشور و از شخصیت‌های برجسته جنبش عدم تعهد] تاکنون است».

الجزائر از معدود کشورهای عربی و اسلامی است که از ابتدای مسئله فلسطین تاکنون مدافع حقوق ملت فلسطین است و از راه‌های مختلف از آرمان قدس حمایت کرده است.

از آغاز درگیری‌های مردم فلسطین با نظامیان رژیم صهیونیستی طی ماه رمضان امسال، مقامات الجزائری با تماس‌ها و هماهنگی‌های درون عربی، تحولات قدس را پیگیری کرده‌اند.

رئیس‌جمهور الجزائر در ادامه این نشست مطبوعاتی ضمن اشاره به این که قضیه فلسطین و مسئله صحرای غربی، به اصل استعمارزدایی بازمی‌گردند و باید از آن‌ها حمایت کرد، از سیاست‌های اسپانیا درباره صحرای غربی انتقاد کرد.

تبون تغییر موضع مادرید در قبال مسئله صحرای غربی را به لحاظ اخلاقی و تاریخی غیر قبول خواند و تاکید کرد که راه‌حل اسپانیا مورد قبول نخواهد بود؛ بلکه باید مسئولیت خود را بپذیرد.

وی تاکید کرد: «براساس حقوق بین‌الملل و در حال حاضر، اسپانیا کشوری تصرف‌کننده است و اجازه ندارد که سرزمینی مستعمره را به کشور دیگری واگذار کند».

این در حالی است که طی ماه‌های اخیر مادرید به دنبال خودمختاری و واگذاری صحرای غربی بوده است؛ منطقه‌ای از دوران استعمار تحت قیمومیت اسپانیا بوده اما پس از آن رسماً به عنوان سرزمینی آفریقایی شناخته شد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها