واشنگتن: از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم

واشنگتن: از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم
پنج‌شنبه 22 ارديبهشت 1401 - 11:13

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با وجود تاکید بر روابط نزدیک واشنگتن و تایپه گفت که کشورش از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند.

العالم _ آمریکا

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت موضع آمریکا در قبال تایوان بدون تغییر باقی می‌ماند.

پرایس در پاسخ به سوالی درباره افزایش تنش‌ها بین چین و تایوان تاکید کرد که واشنگتن از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند و به سیاست چین واحد پایبند است.

وی در این‌باره توضیح داد: «مایلم تاکید کنم که ما از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم و به سیاست چین واحد متعهد هستیم. سیاست واشنگتن در قبال این جزیره تغییر نکرده است».

این دیپلمات آمریکایی در عین حال یادآور شد که آمریکا و تایوان «روابط نزدیک و قوی» دارند که عمدتا بر اساس منافع متقابل در حفظ امنیت در منطقه آسیا است.

پیش از این ارتش چین اعلام کرده بود رزمایش نظامی جدیدی را نزدیک تایوان با هدف بهبود عملیات رزمی مشترک نیروهای مسلح این کشور برگزار کرده است.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراََ دولت آمریکا لایحه صدها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت واشنگتن کاملاً آماده است تا در بازسازی اوکراین مشارکت کند.

پرایس در پاسخ به سوالی در مورد نگرش واشنگتن نسبت به برنامه‌های بانک سرمایه گذاری اروپا برای کمک به بازسازی اوکراین توضیح داد: «این چیزی است که ما کاملا آماده مشارکت در آن هستیم».

مقامات اوکراینی خسارات وارد آمده به اقتصاد ملی این کشور را از آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه ۶۰۰ میلیارد دلار تخمین زده اند.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها