همکاری اتحادیه اروپا و ژاپن با هدف به چالش کشیدن روسیه

همکاری اتحادیه اروپا و ژاپن با هدف به چالش کشیدن روسیه
پنج‌شنبه 22 ارديبهشت 1401 - 10:32

ژاپن و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با هدف به چالش کشیدن روسیه به دلیل حمله به اوکراین، توافقنامه امضا کردند.

العالم _ اروپا

روز پنجشنبه شماری از مقامات ارشد اتحادیه اروپا از جمله «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا، «چارلز میشل»، رئیس شورای اتحادیه اروپا و «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در توکیو خاطرنشان کردند به گفتگوهای خود برای به چالش کشیدن روسیه ادامه خواهند داد.

در این کنفرانس مطبوعاتی، فون در لاین از موضع ژاپن در قبال مساله اوکراین استقبال کرد.

گفتنی است در تاریخ ۲۰ اردیبهشت، ژاپن تحریمهای جدیدی را علیه روسیه اعمال کرد.

ژاپن با اعلام تحریم های جدید علیه روسیه دارایی‌های افراد بیشتری از این کشور را مسدود کرد و ممنوعیت صادرات کالاها به روسیه را به گروه های روسی بیشتری از جمله موسسات تحقیقاتی نیز گسترش داد.

این سری اقدامات تنبیهی از سوی توکیو در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین اتفاق افتاد که روسیه از آن به عنوان "عملیات نظامی ویژه" یاد می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، روز پنجشنبه ۵ اسفند عملیاتی نظامی با نام «عملیات ویژه» را علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی، تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها