روسیه: تحریم‌ها موجب فروپاشی ایده جهان آمریکا محور خواهد شد

روسیه: تحریم‌ها موجب فروپاشی ایده جهان آمریکا محور خواهد شد
جمعه 23 ارديبهشت 1401 - 16:39

معاون رئیس شورای امنیت روسیه درخصوص بحران جهانی مواد غذایی و وقوع درگیری‌های نظامی منطقه‌ای ناشی از تحریم‌های غرب علیه مسکو هشدار داد.

العالم-اورپا

«دیمیتری مدودوف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه روز جمعه گفت، تحریم‌های اعمال شده توسط غربی‌ها به فروپاشی جهان آمریکا محور منجر خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، رئیس جمهور سابق روسیه پیش‌بینی کرد، تحریم‌های اعمال شده علیه کشورش «موجب تضعیف مفاهیم غربی در روابط بین‌المللی بر مبنای "نظم قانون محور" و دیگر مزخرفات بی‌معنی غربی خواهد شد».

مدودوف همچنین «فروپاشی ایده جهانِ آمریکا محور» و «نفع بردن بخشی از جامعه جهانی که در مرحله حساسی از مخالفت با جهان غرب هستند» را نتیجه تشکیل ساختار امنیتی جدید در سطح جهانی توصیف کرد.

او همچنین هشدار داد، محدودیت‌های اعمال شده از سوی غربی‌ها به مختل شدن شماری از زنجیره‌های جهانی تأمین مواد خوراکی منجر خواهد شد.

مدودوف نوشت: «در کشورهایی که تحریم‌های معادل "شلیک به پای خود" را اعمال کرده‌اند، بحران انرژی تشدید خواهد شد و بهای سوخت‌های فسیلی به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد و به‌طور هم‌زمان توسعه جهانی اقتصاد دیجیتال کُند خواهد شد».

این مقام امنیتی روس همچنین درباره «بحران غذایی بین‌المللی تمام عیار با احتمال وقوع قحطی در برخی کشورها» هشدار داد.

او پیش‌بینی کرد تحریم‌های اعمال شده موجب آسیب به نظام مالی جهانی خواهد شد و «درگیری‌های نظامی منطقه‌ای جدیدی در حوزه‌هایی که اختلافات متعدد سال‌ها حل نشده باقی مانده‌اند ظهور خواهند کرد».

مدودوف نوشت، احتمال شیوع بیماری‌های جدید نیز به دلیل عدم همکاری صادقانه بین‌المللی در زمینه همه‌گیری‌شناسی یا حتی در پی استفاده عامدانه از تسلیحات میکروبی متحمل خواهد بود.

معاون رئیس شورای امنیت روسیه افزود، نهادهای بین‌المللی از جمله شورای اروپا که در اثبات موثر بودن خود در زمینه فرو نشاندن بحران اوکراین شکست خورده‌اند با خطر فروپاشی مواجه خواهند بود.

او در این باره گفت: «اتحادهای بین‌المللی جدیدی بر اساس معیارهای عمل‌گرایانه و نه بر اساس معیارهای ایدئولوژیک انگلوساکسون‌ها شکل خواهند گرفت».

اظهارات مدودوف هم‌زمان با برگزاری نشست گروه هفت منتشر شده است که هدف آن القای مقصر بودن روسیه در وقوع بحران جهانی در حوزه انرژی و مواد خوراکی است.

«آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان و میزبان این نشست دو روزه، در پیامی توئیتری اعلام کرد:‌ «از زمان جنگ سرد، شرکای گروه ۷ هرگز با چنین چالش عمیقی روبه‌رو نشده بودند و هرگز تا این میزان اتحاد نداشته‌اند».

بائربوک پیش از آغاز نشست گروه ۷ در جمع خبرنگاران گفت:‌ «۲۵ میلیون تن غلات در بندر اودسای اوکراین گیر افتاده است که خوراک میلیون‌ها نفر در جهان را باید تأمین کند که در نیاز مبرم قرار دارد و مهم‌ترین آن‌ها کشورهای آفریقا و خاورمیانه هستند».

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز به خبرنگاران گفت، این مسئله بسیار حیاتی است که گروه هفت بتواند نشان دهد که روسیه عامل ریشه‌ای بحران جهانی صنایع غذایی است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها