گزارش الاخبار از شکست پروژه غربی-عربی علیه مقاومت لبنان

گزارش الاخبار از شکست پروژه غربی-عربی علیه مقاومت لبنان
دوشنبه 26 ارديبهشت 1401 - 11:55

یک روزنامه لبنانی نوشت، نتایج انتخابات پارلمانی 2022 لبنان، یک نکته را گوشزد می‌کند و این نکته، شکست پروژه ضد مقاومت و از بین بردن محبوبیت مردمی آن است.

العالم - لبنان

روزنامه «الاخبار» لبنان، با اشاره به برگزاری دیروز انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ لبنان که شمارش آرای انتخابات همچنان ادامه دارد، نوشت، هر کسی که می‌خواهد در خوانش نتیجه انتخابات منصف باشد باید برنامه‌ها و اهدافی را که تمامی طرف‌ها تعریف کردند و همچنین ورود آنها به رقابتی شدید که همه سلاح غیرقانونی به کار گرفته شد، را در نظر بگیرد.

در ادامه این گزارش آمده، از سال ۲۰۱۸ حمله گسترده‌ای در لبنان، منطقه و جهان علیه ائتلافی که «میشل عون» را به قصر ریاست‌جمهوری لبنان رساند، شکل گرفت. منطقه و جهان نیاز به پنهانکاری نداشت تا بگوید هدفش در وهله اول رأس حزب‌الله است و این هدف اقدامات متنوعی را می‌طلبید که بارزترین آنها زدن حزب «التیار الوطنی الحر» (جریان ملی آزاد) و رئیس آن «جبران خلیل جبران» بود.

الاخبار افزود، از دو سال پیش تا کنون «قطار آمریکایی-سعودی-اماراتی» با همکاری قوای [جریان سیاسی] ۱۴ مارس و قوای ۱۷ اکتبر (که از اعتراضات ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ در لبنان شکل گرفته‌اند) برای تشکیل ائتلافی سیاسی جهت زمین زدن حزب‌الله و جریان آزاد ملی متوقف نشده است .

در ادامه این گزارش آمده، لبنانی‌ها باید با واقع‌گرایی بپذیرند نبردی که چهار سال پیش آغاز شده و در دو سال اخیر شدت گرفت در تحقق بیشتر اهدافش شکست خورد:

اول؛ محبوبیت مردمی مقاومت لبنان نزد شیعیان یا غیره از بین نرفت

دوم؛ جریان آزاد ملی در هم شکسته نشده و نتایج (غیررسمی) که تا بامداد امروز منتشر شده بدان معنا نیست که این حزب به یک قدرت حاشیه‌ای –آنگونه که رقبایش می‌خواهند- تبدیل شده است؛ این حزب همچنان یک قدرت مسیحی مرکزی به شمار می‌رود. اما افزایش کرسی‌های حزب «القوات اللبنانیه» (حزب مسیحی رقیب جریان آزاد ملی و حزب الله) وضعیت را در این موضوع تغییر نخواهد داد زیرا شکاف سیاسی میان مسیحیان بیشتر خواهد شد و این امر در زمینه‌های زیادی بویژه در خصوص رفتار القوات با انتخابات دولتی و ریاست‌جمهوری آینده، خود را نشان خواهد داد. (رویترز در خبری مدعی شد جریان آزاد ملی در این دوره ۱۶ کرسی و حزب القوات ۲۰ کرسی را تا به اینجا از آن خود کرده‌اند).

سوم؛ «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی» با بزرگترین چالش در تاریخ سیاسی خود روبرو شد. وی نه تنها در تشکیل لیستی همراه با تغییرات شکست خورد بلکه حملات وی به حزب‌الله و سلاح مقاومت باعث نشد که آرای اعتراضی به سمت نامزدهای مورد حمایت سرازیر شود.

چهارم؛ این مورد بزرگترین نبرد در محافل سنی بود؛ تصمیم به برکنار «سعد الحریری» به دلیل عدم موفقیت وی در اهداف نبرد آمریکایی-سعودی باعث خشمی شد که کاهش چشم‌گیر آرای سنی‌ها را در پی داشت.

پنجم؛ به نظر می‌رسید که نیروهای بزرگ سکولار بر خلاف انتخابات گذشته در موضع ضعف قرار داشتند و آخرین نتایج نشان می‌دهد که دچار فرسایش شده‌اند.‌

ششم؛ لبنانی‌ها بار دیگر با آرای خود ثابت کردند که نقش تاریخی خانواده‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. نتایج نشان میدهد خانواده‌هایی که نمایندگان لبنانی در طول دهها سال از آنها برخاسته‌اند، هنوز هم با قدرت در صحنه حاضرند.

هفتم؛ از امروز به بعد، قوای منطقه‌ای و جهان ناچار است که بر اساس نتایج انتخابات رفتار کند، نتایجی که احتمالا تا چند ساعت دیگر اعلام می‌شود. هر ایده‌ای برای گفت‌وگو یا فشار بر لبنان را نمی‌تواند با تفکر «مشروعیت غصبی» توجیه کرد حتی اگر با صحبت درباره ایجاد ارعاب نسبت به سلاح حزب‌الله ادامه پیدا کند. اما موضوعی که لبنانی‌‌ها به زودی به آن پی خواهند برد این است که تشکیل دولت جدید بر اساس نتایج واقعی انتخابات خواهد بود و این نتایج یک چیز را می‌گوید: پروژه خارجی برای زدن مقاومت در لبنان شکست خورد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها