پایان درگیری در لیبی با بیرون راندن دولت منتخب پارلمان از پایتخت

پایان درگیری در لیبی با بیرون راندن دولت منتخب پارلمان از پایتخت
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 - 11:29

بعد از درگیری‌های شدید عصر دیروز (سه شنبه) که همزمان با ورود "فتحی باشاغا" نخست‌ وزیر مکلف طرابلس به پایتخت به وقوع پیوست، آرامش به این شهر بازگشته است.

العالم- لیبی

بنابر این گزارش، درگیری‌ها در پایتخت لیبی دیروز (سه‌شنبه) موقعی آغاز شد که فتحی باشاغا، نخست‌وزیر منتخب و منصوب شده از سوی پارلمان، تلاش کرد تا حکومت لیبی را به دست گیرد، اما توسط دولت رقیب ( عبدالحمید الدبیبه نخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی) که حاضر به واگذاری قدرت نیست، مجبور به عقب‌نشینی و ترک شهر شد.
باشاغا پس از دو ماه بن بست بین دولت های رقیب لیبی، شب‌هنگام وارد طرابلس شده بود، اما ساعاتی بعد در حالی که درگیری ها پایتخت را لرزاند، از آن خارج شد.

هم اکنون در لیبی، دولت باشاغا تحت حمایت شرق و دولت طرابلس تحت رهبری عبدالحمید الدبیبه قرار دارد.

در حالی‌ باشاغا اصرار دارد برای ادامه ماموریتش به طرابلس، پایتخت لیبی، بازگردد که "عبدالحمید الدبیبه" نخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی اقدام وی را کودتا خوانده و گفته که طرح کودتا و تمدید( دولت) به پایان رسید.

الدبیبه تلاش باشاغا، نخست‌وزیر مکلف برای ورود به طرابلس را خودزنی سیاسی و تلاشی برای فتنه‌افکنی و ایجاد هرج و مرج در این شهر خواند و اظهار اشت که انتحابات تنها راه‌حل برای بحران جاری است.

عصر دیروز ساعاتی بعد از ورود باشاغا، نخست‌وزیر مکلف به طرابلس، درگیری‌هایی میان گروه‌های مسلح طرفدار دولت وحدت ملی به ریاست الدبیبه و گروه‌های حامی باشاغا اتفاق افتاد، که بالاخره باشاغا مجبور به عقب‌نشینی و ترک شهر شد.

صدای شلیک سلاح های سنگین و گلوله‌های خودکار صبح روز سه شنبه در سرتاسر پایتخت شنیده شد. مدارس شهر تعطیل شده است و آمد و به صورت پراکنده در جریان بود.

تیراندازی پراکنده پس از خروج باشاغا ادامه یافت و این نگرانی را ایجاد کرده که جنگ جناحی با وجود عقب‌نشینی او ادامه یابد.

الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی به "الصدیق الصور" دادستان کل و "مسعود ارحومه" دادستان نظامی دستور داده تا تحقیقات درباره حوادث طرابلس را آغاز کنند.

بعد از پایان درگیری‌ها و گشت‌زنی الدبیبه در شهر، دفتر نخست‌وزیر در بیانیه‌ای اعلام کرد که الدبیبه دستور داده است تا کمیته‌ای برای ارزیابی میزان خسارات ناشی از این درگیری‌ها و پرداخت غرامت به خسارت دیدگان، تشکیل شود.

الدبیبه همچنین در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که "بعد از یورش ستیزه‌جویان به شهر، شهروندان از بازگشت وحشت به شهر بیم دارند". او تأکید کرد "طرح تمدید و کودتا خودزنی سیاسی است و امروز گواهی فوت آن رسما صادر شد".

در مقابل، باشاغا ساعاتی بعد از ترک طرابلس و ورود به سرت ( در شرق لیبی)، اعلام کرد که به "زور، توهین و خیانت" و همچنین "برای جلوگیری از ریخته شدن خون لیبیایی‌ها به سلاح متوسل نشده است".

باشاغا در عین حال اعلام کرد که فعالیت دولتش را از امروز (چهارشنبه) از سرت آغاز خواهد کرد و منتظر می‌ماند با مناسب شدن شرایط، مستقیما در طرابلس آغاز به کار کند.

الدبیبه بارها اعلام کرده است تا انتخابات سراسری آینده در قدرت باقی خواهد ماند و قدرت را فقط به یک دولت منتخب واگذار خواهد کرد. مخالفت دولت الدبیبه و طرفداران او با ورود باشاغا به طرابلس سبب شد تا نخست‌وزیر دولت منتخب پارلمان لیبی فعالیت دولت خود را در شهر سرت شروع کند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها