توافق هسته ای از محورهای طرح بروکسل

توافق هسته ای از محورهای طرح بروکسل
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 - 22:03

اتحادیه اروپا نخستین بار از راهبرد جامع خود برای روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس رونمایی کرد.

العالم _ اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا نخستین بار از راهبردی جامع رونمایی کرد که در آن روابط آتی این اتحادیه با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در زمینه‌های مختلف از مسائل امنیتی گرفته تا تجارت و مسائل جوی تشریح شده است.

«جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم رونمایی از این طرح گفت: «زمانی که نظم بین‌المللیِ قانون‌محور با چالش‌های قابل‌توجه و ناامنی روبرو شده است، اتحادیه اروپا و کشورهای خلیج فارس ایستاده‌اند تا از شراکت قوی‌تر و راهبردی‌تر خود دستاورد داشته باشند.»

وی اضافه کرد: «لازم است برای ایجاد ثبات در خلیج فارس و خاورمیانه و تهدیدهای امنیتی در جهان، امنیت انرژی، تغییرات آب و هوایی، تجارت و سرمایه‌گذاری با یکدیگر همکاری نزدیک‌تری داشته باشیم.»

«آندره ماتئو فونتانا»، سفیر اتحادیه اروپا در امارات عربی متحده هم گفت که این طرح از اهمیتی محوری در روابط میان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شورای همکاری برخوردار خواهد بود.

این مقام اتحادیه اروپا اضافه کرد: «راهبرد جدید، شراکت راهبردی با خلیج فارس نامگذاری شده است. این راهبردی درازمدت است و اجرای کامل آن چندین سال طول خواهد کشید، بنابراین شبیه نقشه‌راه است.»

فونتانا تصریح کرد که سند مذکور اولین راهبرد جامع در نوع خود میان اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس است و طبق آن، اتحادیه اروپا حضور دیپلماتیک خود در منطقه را افزایش خواهد داد. این افزایش حضور ابتدا در سال جاری میلادی در قطر اتفاق خواهد افتاد و بعد از آن به امارات، عربستان سعودی و کویت گسترش خواهد یافت.

سفیر اتحادیه اروپا در امارات گفت که احیای روابط میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس در نشست ALULA در ژانویه ۲۰۲۱ مسیر را برای تدوین این رویکرد جامع در منطقه هموار کرده است.

او تصریح کرد: «ما اکنون بعد از برطرف شدن شکاف میان اعضای شورای همکاری آماده‌ایم تا این سند را اجرا کنیم. این شکاف برای سال‌های متمادی باعث ایجاد موانعی در مسیر روابط ما با شورای همکاری شده بود.»

فونتانا در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که یکی از پایه‌های اصلی راهبرد اتحادیه اروپا برای افزایش امنیت در خلیج فارس، احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران است که با اسم «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام شناخته می‌شود.

او افزود: «برای ما یکی از مهم‌ترین مشارکت‌ها در امنیت منطقه و خلیج [فارس] برجام است. بنابراین ما از همان ابتدا از این توافق حمایت کرده‌ایم. تصور می‌کنیم برای منطقه بسیار مهم است که اطمینان حاصل کند که ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای نمی‌رود.»

فونتانا گفت: «ما هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در مذاکرات هستیم. هم اکنون توافقی روی میز قرار دارد و مذاکرات به خاتمه رسیده‌ است، اما ایران و آمریکا هنوز در حال بررسی جزئیات هستند.»

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها