تراس: پوتین در اوکراین موفق شود، امنیت نخواهیم داشت

تراس: پوتین در اوکراین موفق شود، امنیت نخواهیم داشت
شنبه 7 خرداد 1401 - 11:37

وزیر خارجه انگلیس با بیان این که «اگر پوتین در اوکراین موفق شود، دیگر هرگز احساس امنیت نخواهیم کرد»، بار دیگر تاکید کرد نباید در مقابل روسیه مماشات کرد.

العالم - اروپا
«لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه گفت کشورهای غربی در صورت موفقیت روسیه در اوکراین احساس امنیت نخواهند کرد.

او در یک سخنرانی در جریان بازدید از پراگ گفت: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که اوکراین در این مبارزه بزرگ برای آزادی پیروز می‌شود». تراس در ادامه مدعی شد: روسیه نه تنها علیه مردم اوکراین بلکه علیه آزادی، استقلال و حاکمیت قانون در کشورهای غربی عمل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «تاس» بر اساس نسخه‌ای از سخنرانی تراس که روی پایگاه اینترنتی وزارت خارجه انگلیس قرار گرفت، وی افزود: اگر او (پوتین) در اوکراین موفق شود، دیگر هرگز احساس امنیت نخواهیم کرد. باید با قدرت پاسخ دهیم. مماشات نمی‌تواند راه حل باشد.

وزیر امور خارجه انگلیس روز پنجشنبه پیشنهادات اخیر درباره توافق صلح میان روسیه و اوکراین را «مماشات» و «عقب‌نشینی» توصیف و آن را رد کرد. تراس در نشست جهانی اقتصاد در «داووس» گفت: نباید خشونت روسیه را با مماشات پاسخ داد. نباید اجازه دهیم درگیری در اوکراین طولانی و به طور فزاینده‌ای دردآور شود. باید برای تضمین برتری اوکراین از طریق کمک نظامی و تحریم [روسیه] بی‌امان تلاش کنیم. اکنون زمان آن نیست که پا را از روی پدال گاز برداریم.

روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) به درخواست کمک جمهوری‌های خودخوانده دونباس، لوهانسک و دونتسک، برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی ویژه خود را در این کشور آغاز کرد و هدف آن‌ را غیرنظامی‌سازی و نازی‌زدایی اوکراین اعلام کرد.

در حالی درگیری‌ها در اوکراین ادامه دارد که کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا با عرضه تسلیحات سنگین و تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، به آن دامن می‌زنند. آمریکا و انگلیس پیشتاز کشورهای تحریک‌کننده اوکراین برای ادامه جنگ با روسیه هستند.

فارس

پربیننده ترین خبرها