روایت سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران از نقش روحانیت در کشور

روحانیت با تمام شاکله در جنگ حضور داشت

روحانیت با تمام شاکله در جنگ حضور داشت
يکشنبه 8 خرداد 1401 - 11:07

روحانیون میدان جنگ را میدان جهاد نمی‌دانستند، مردم برای حضور در آن پیشقدم نمی‌شدند و مانند بسیاری از کشورهای جهان، امر دفاع را وظیفه نیروی نظامی می‌دانستند.

العالم - ایران
سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران روایتی از نقش روحانیت در کشور و دوران دفاع مقدس مطرح کرده است که در ادامه می‌آید:

سردار، به عنوان اولین سوال بفرمایید شما نقش روحانیت در عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی را چگونه می‌بینید؟

نقطه تولد انقلاب در قم بود و جریان انقلاب از آن‌جا جاری شده است. در واقع خورشید انقلاب از ذهن روحانیت طلوع کرد و تاثیر اتفاقاتی هم‌چون تبعید امام خمینی رحمت‌الله‌علیه، شهادت فرزند ایشان، دستگیری و شکنجه بسیاری از روحانیون و علما را نمی‌توان در مسیر پیشرفت انقلاب نادیده گرفت. این افراد متحمل زجرهای بسیاری شدند تا توانستند نظام پیر، ریشه‌دوانده و کهن پادشاهی را از ایران خارج و منقرض کنند.

مهم‌ترین تاثیر حضور روحانیت در هشت سال دفاع مقدس را چه می‌دانید؟

ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که روحانیت با تمام شاکله در جنگ حضور داشت. این نقش روحانیت بود که مردم را وارد میدان کرد. اگر روحانیون میدان جنگ را میدان جهاد نمی‌دانستند، مردم برای حضور در آن پیشقدم نمی‌شدند و مانند بسیاری از کشورهای جهان، امر دفاع را وظیفه نیروی نظامی می‌دانستند.

به نظر شما وظیفه روحانیت پس از انقلاب و جنگ چیست؟

حضور روحانیت در مسیر انقلاب قطعه‌ای از تاریخ نیست که بتوان گفت تمام شده بلکه خود تاریخ است. در حال حاضر هم یک روحانی به عنوان رهبر، وسط میدان ایستاده و دیگر روحانیون برای حراست و حفظ دستاوردهای انقلاب باید سوار بر کشتی آن شوند و به سمت ساحل آزادی، استقلال و رستگاری حرکت کنند. اینان باید از ترویج جدایی عالَم سیاست و فقاهت جلوگیری کنند.

چرا اسلام به یک حکومت قدرتمند نیازمند است؟

اسلام برای جاری کردن احکام الهی آمده است. طبق آیه إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ (نحل/۹۰) خداوند به عدل امر کرده است. آیا می‌توان عدل را بدون حاکمیت اسلامی اجرا کرد؟ مطمئنا خیر. با خواهش و تمنا هم نمی‌توان حدود الهی را در جامعه پیاده کرد. در نتیجه به حکومت اسلامی احتیاج است. پیامبر و تمام ائمه نیز پس از ابلاغ دین، ابتدا به دنبال برپایی حکومت اسلامی بودند.

شاید بتوان گفت در ۵۰ سال گذشته حکومت اسلامی به قدرت نیاز نداشت، اما در حال حاضر با توجه به توفان شدید تفکرات غربی، اسلام بدون قدرت، پنج روز هم دوام نمی‌آورد. اسلام بدون داشتن قدرت در رسانه، هنر، اطلاع‌رسانی و بقیه موارد، نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد. امر به معروف و نهی از منکر نیز اعتبار نفودش را از قدرت حاکم اسلامی به دست می‌آورد. باید بدانیم دشمنان قدرتمند ما برای از بین بردن دین، هیچ تعارفی ندارند.

برای طی کردن این مسیر، روحانیت چه نقشی دارد؟

حضور روحانیون و حفظ حاکمیت اسلامی در ایران است که باعث ماندگاری اسلام در ایران شده است. طبق آیه هُوَ الَّذِی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَبِالْمُؤْمِنِینَ(انفال/۶۲) یاری خداوند همیشگی است، اما مومنین هم باید باشند و این نکته‌ایست که روحانیون باید به آن توجه داشته باشند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها