داوود اوغلو رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری می‌شود

داوود اوغلو رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری می‌شود
شنبه 28 خرداد 1401 - 21:06

داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه از قصد خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ترکیه و رقابت با رجب طیب اردوغان خبر داد.

العالم _ ترکیه

«احمد داوود اوغلو» نخست وزیر سابق ترکیه که ائتلافی از شش حزب مخالف تشکیل داده است، اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2023 نامزد خواهد شد.

داوود اوغلو یکی از همراهان قدیمی اردوغان به شمار می‌آید و در برهه‌ای مشاور وی نیز بود. اوغلو در دوره‌ای هم وزیر امور خارجه بود و زمانی نیز رهبر حزب عدالت و توسعه را بر عهده داشت. او سال 2019 از اردوغان جدا شد و حزب جدیدی تشکیل داد.

داوود اوغلو گفته است که حزب «آینده» که متعلق به وی است، موضوع مطرح شدن تنها یک نامزد را از سوی احزاب مخالف برای انتخابات آتی اعلام کرده است.

اردوغان هم گفته است که برای انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه نامزد خواهد شد.

وی به عنوان نامزد ائتلاف حزب عدالت و توسعه و حزب جنبش ملی گرای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شرکت خواهد کرد.

شش حزب مخالف اردوغان ماه فوریه گفتند که به دنبال محدود کردن قدرت ریاست جمهوری و تقویت نقش پارلمان در ساختار قدرت ترکیه هستند.

روند محبوبیت اردوغان در ترکیه طی ماه‌های گذشته روندی نزولی داشته است. بر اساس گزارش‌ها، ارزش لیر ترکیه پی در پی در حال کاهش است و روند ورود سرمایه به ترکیه نیز به شدت روند نزولی طی می‌کند.

به گزارش فارس، افول سنگین صنعت گردشگری به همراه همراهی نکردن بانک مرکزی آمریکا در اعطای خط اعتباری به بانک مرکزی ترکیه بحران ارزی را در این کشور به شدت تشدید کرده است.

بانک مرکزی ترکیه تاکنون در مقابل افزایش نرخ بهره برای جذب هر چه بیشتر اعتبارات ارزی مقاومت کرده هرچند روشن نیست که این کار تا کجا امکان‌پذیر است.

فشار به حدی روی مردم ترکیه‌ تشدید شده است که در هفته‌های گذشته هشتگی در خصوص استعفای اردوغان در فضای مجازی گسترش یافته بود. همچنین فشار اقتصادی بر شهروندان فقیرتر موجب واکنش‌های تند از سوی بخش‌هایی از جامعه ترکیه علیه مهاجران سوری شده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها