عربستان سعودی رسما ممنوعیت سفر شهروندان خود به ترکیه را لغو کرد

عربستان سعودی رسما ممنوعیت سفر شهروندان خود به ترکیه را لغو کرد
دوشنبه 30 خرداد 1401 - 20:41

در آستانه سفر ولیعهد سعودی به آنکارا، این کشور ممنوعیت سفر به ترکیه را که از زمان قتل "جمال خاشقجی" برقرار شده بود، لغو کرد.

العالم- عربستان سعودی

به گزارش العالم، وزارت کشور عربستان، امروز- دوشنبه- در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به برداشته شدن ممنوعیت سفر ناشی از ویروس کرونا در سطح جهان، ریاض تصمیم گرفته است سفر مستقیم یا غیر مستقیم شهروندانش به کشورهای اتیوپی، ترکیه، ویتنام و هند را لغو کند.

عربستان بعد از ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد در کنسولگری این کشور در استانبول، به شهروندانش اعلام کرد که به ترکیه سفر نکنند.

روابط میان عربستان و ترکیه که در پی قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد در استانبول تیره شده بود، با سفر "رجب طیب اردوغان" رئیس‌جمهوری ترکیه به ریاض مجدد از سرگرفته شد.

یک سال پس از قتل خاشقچی، ولیعهد سعودی در 25 سپتامبر 2019، در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا، مسئولیت قتل روزنامه‌نگار سعودی و ستون‌نویس روزنامه "واشنگتن پست" را پذیرفت. بن‌سلمان گفت که این قتل در دوره مسئولیت او اما بدون اطلاع وی انجام گرفت.

قتل خاشقجی به تنش بیشتر میان ترکیه و عربستان دامن زد و دامنه تضادها و اختلاف‌های دو کشور را گسترده‌تر کرد.

اما با توجه به اینکه ترکیه با بحران شدید اقتصادی مواجه است و حدود یک سال دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور برگزار خواهد شد، اردوغان برای جلب آرای مردمی و انتخاب مجدد به دنبال جذب سرمایه خارجی است. در همین راستا، اردوغان اواخر ماه آوریل وارد عربستان شد و طی این سفر، با ملک سلمان و همچنین در دیداری دونفره با محمد بن سلمان درباره روابط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

طبق این گزارش، ولیعهد سعودی روز چهارشنبه عازم ترکیه خواهد شد. این اولین سفر او به این کشور از زمان قتل خاشقجی محسوب می‌شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها