دبیرکل سازمان ملل: سالانه بیش از یک میلیون نفر در جاده‌ها به کام مرگ می‌روند

دبیرکل سازمان ملل: سالانه بیش از یک میلیون نفر در جاده‌ها به کام مرگ می‌روند
جمعه 10 تير 1401 - 08:09

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که سالانه بیش از یک میلیون نفر در تصادفات جاده‌ای به کام مرگ می‌روند.

العالم - اروپا

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در اجلاس ارتقای ایمنی جاده ای گفت: تصادفات جاده ای یک همه گیری در سکوت است که سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را در جاده ها به کام مرگ کشانده و ۵۰ میلیون نفر دیگر را مجروح می کند.

گوترش تصریح کرد: امروزه تصادفات جاده ای عامل اصلی مرگ و میر در بین جوانان ۵ تا ۲۹ ساله در جهان است و از هر ۱۰ قربانی، ۹ قربانی تصادفات جاده ای در کشورهای با درآمد متوسط یا کم درآمد، زندگی می کنند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: تراژدی مرگ آنها با این واقعیت ساده که بسیاری از آنها کاملا قابل پیشگیری هستند، بیشتر می‌ شود.

وی تاکید کرد که این آمار غیرقابل قبول است و از کشورها خواست برای کاهش بزرگترین تهدیدات ایمنی جاده‌ها اقدام فوری انجام دهند.

گوترش ادامه داد کشورها باید برای کاهش بزرگترین تهدیدات ایمنی جاده ها مانند سرعت غیرمجاز، رانندگی تحت تأثیر الکل یا هر ماده روانگردان یا مواد مخدر، عدم استفاده از کمربند ایمنی، کلاه ایمنی و صندلی کودک، زیرساخت های جاده ای ناایمن و وسایل نقلیه ناایمن، اقدامات فوری انجام دهند.

به گزارش ایرنا، دبیر کل سازمان ملل همه اعضای این سازمان را تشویق کرد به کنوانسیون‌های ایمنی جاده‌ای سازمان ملل بپیوندند و برنامه‌های آن را با اتخاذ رویکرد پیشگیری قوی اجرا کنند.

گوترش با بیان اینکه جاده‌های ایمن‌تر باعث توسعه پایدار می‌شود، بر کاهش مرگ و میر و جراحت های ناشی از تصادفات جاده ای تا سال ۲۰۳۰ به نصف تاکید کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها