جورج قرداحی: بار دیگر می‌گویم جنگ یمن بیهوده است

جورج قرداحی: بار دیگر می‌گویم جنگ یمن بیهوده است
شنبه 11 تير 1401 - 13:34

وزیر سابق اطلاع‌رسانی لبنان در مصاحبه‌ای مقاومت ملت یمن را در برابر حملات ائتلاف متجاوز سعودی ستود و بار دیگر جنگ یمن را بیهوده خواند.

العالم - لبنان

« جورج قرداحی» وزیر سابق اطلاع‌رسانی لبنان در پیامی به فداکاری و پایداری ملت یمن در برابر جنگی که بیش از هفت سال به طول انجامیده است، تبریک گفت.

جورج قرداحی در گفت‌و‌گوی با برنامه «عهد الاحرار باقی» در رادیو صنعاء ابراز امیدواری کرد که آتش بس اعلام شده در یمن ادامه یابد و صلح و ثبات در منطقه حاکم شود. او همچنین پیام عشق و همبستگی به تمام مردم یمن فرستاد و یمن را یک کشور، یک ملت و یک سرزمین دانست.

وی در ادامه افزود:« من یمنی‌ها را می‌شناسم و از یمنی‌ها نپرسیدم که فرقه شما چیست و از کدام منطقه هستید، در چهره آنها، کل یمن را می‌بینم که صبر زیادی دارند و من فکر می‌کنم که سحر نزدیک است و ما در نزدیکی سحر هستیم و امیدوارم که آتش‌بس برای مدت طولانی ادامه یابد».

وزیر سابق اطلاع رسانی لبنان به همه طرف‌ها به خاطر موافقت با آتش‌بس تبریک گفت و به ملت یمن دلداری داد . وی ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس پایدار بماند و همه به این آتش بس پایبند باشند، چرا که این آتش‌بس برای مردم یمن خوب است.

جورج قرداحی افزود:«قلب ما با یمن و مردم آن است و زمان روشن شدن این شب فرا رسیده و اگر سخنی برای ملت یمن دارم، سخنی محبت آمیز، قدردانی و تحسین از جانفشانی‌ها و فداکاری های آنان است. آرزوهای بزرگ برای تثبیت وضعیت یمنی‌ها دارم، بازگشت یمنی‌ها به زندگی عادی خود، بازگشت کودکان به مدارس و بهبود شرایط بیمارستان‌ها را برای این ملت خواستارم».

وی همچنین خواستار بازگشت آرامش و امنیت به یمن شد و گفت: ما از دیرباز به ملت یمن ارادت داریم.

وزیر سابق اطلاع‌رسانی لبنان ابراز خوشحالی کرد که این جنگ اکنون با آتش بس که برای دومین بار طی به مدت دو ماه تمدید شد، متوقف شده و به طور نامحدود تمدید می شود.

جورج قرداحی بار دیگر گفت:«همانطور که پیش از این نیز گفتم، همه جنگ‌ها بیهوده است، جنگ در یمن نیز بیهوده است و هر جنگ میان اعراب با یکدیگر و میان برادران پوچ و بیهوده است».

وی افزود: معتقدم همه مردم یمن از یک گروه خونی هستند و مشتاقانه منتظرم که در اولین فرصت زمانی که صلح، امنیت و ثبات تقویت شود از یمن دیدن کنم .

قرداحی با تاکید بر نارضایتی عده‌ای از به کاربردن کلمه «پوچ» برای جنگ یمن اعلام کرد:« انتظار چنین واکنش شدیدی نداشتم؛چراکه جنگ برای هر دو طرف بیهوده و پوچ است و هیچ نتیجه‌ای جز ویرانی، کشتار، خسارت جانی، مالی و بی عدالتی نخواهد داشت. بیهوده بودن آن برای همه طرف‌ها است».

اخیرا وزیر سابق اطلاع رسانی لبنان مجددا و در پی اظهارات اخیرش درباره عدم کمک کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به لبنان در بحران‌ها، جنجالی در شبکه‌های ارتباط جمعی به راه انداخت.

پیش از این نیز قرداحی گفته بود یمن از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان در معرض تجاوز قرار گرفته است و یمنی‌ها از خود در برابر این حملات دفاع می‌کنند؛ اظهاراتی که به مذاق عربستان خوش نیامد.

در پی این مواضع وزیر سابق اطلاع‌رسانی لبنان، کشورهای عربستان سعودی، امارات، بحرین و کویت سفرای خود را از بیروت فرا خواندند. برخی از این کشورها نیز قبل از استعفای قرداحی ، سفرای لبنان را از کشورهای خود اخراج کردند.

عربستان از ششم فروردین 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات متحده عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن به عنوان فقیرترین کشور جهان عرب آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و حملات دردناک پی در پی یمنی‌ها در عمق خاک عربستان بویژه حمله‌های مکرر به تاسیسات شرکت غول پیکر نفتی آرامکو، ریاض مجبور شد به امید خارج شدن از باتلاق جنگ در یمن با برقراری آتش بس در این کشور موافقت کند؛ هر چند گزارش های رسیده از نقض مکرر آتش بس توسط سعودی‌ها و مزدوران آنها حکایت دارد.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها