کمالوندی:

راه اندازی و دریافت محصول ۲۰ درصد از ماشین های آی‌آر۴ مسئله جدیدی نیست/ از نظارت های فراپادمانی فقط نظارت های آژانس اجرایی می‌شود/ اورانیوم پنج درصد به ماشین پیشرفته آی‌آر۶ تزریق شده است

راه اندازی و دریافت محصول ۲۰ درصد از ماشین های آی‌آر۴ مسئله جدیدی نیست/ از نظارت های فراپادمانی فقط نظارت های آژانس اجرایی می‌شود/ اورانیوم پنج درصد به ماشین پیشرفته آی‌آر۶ تزریق شده است
دوشنبه 20 تير 1401 - 17:06

سخنگوی سازمان انرژی اتمی راه‌اندازی و دریافت محصول ۲۰ درصد از ماشین‌های آی‌آر۴ را مسئله ای جدید ندانست و تاکید کرد: این مسئله پیشتر به آژانس اطلاع رسانی شده بود.

العالم - ایران

بهروز کمالوندی در رابطه با خبر منتشر شده درباره برداشت اورانیوم ۲۰ درصد اظهار کرد: در راستای قانون مجلس، سازمان تکالیفی دارد و برای رسیدن ظرفیت ۱۹۰ هزار سو در بازه های زمانی، باید تعدادی ماشین راه اندازی میکردیم، بنابراین در تکلیف کوتاه مدت راه اندازی این تعداد ماشین، در همین راستاست.

به گفته کمالوندی این مسئله جدید نیست و در زمینه ماشین های آی‌آر ۶ نیز از مدت ها قبل به آژانس اطلاع رسانی کرده بودیم.

وی در مصاحبه ای همچنین تاکید کرد: اطلاعات اولیه کلی ارائه می شود و سپس در پرسش نامه تکمیلی، آژانس می تواند در میان اعضا اطلاع رسانیِ محدود نماید و برای رسانه ای شدن، منتشر نمی شود. البته بر اساس تجربه های قبل، این اطلاعات به سرعت در سطح بین الملل انتشار می یابد؛ البته نه بدین شکل که بگویند سه آبشار آی‌آر۶ راه اندازی شد؛ بلکه این رسانه ها هر یک از آبشارها را به صورت جداگانه اطلاع رسانی کرده و برای هر یک گزارشی از سوی آژانس و رسانه های غربی منتشر می شود.

کمالوندی همچنین تاکید کرد: غربی‌ها با سوء استفاده، یک مقوله را در چندین مرحله اطلاع رسانی می کنند که شامل مراحل نصب و راه‌اندازی و برداشت می شود ولی در اصل، همه این فرایندها باید در یک خبر جای گیرد که غرب با شیطنت رسانه ای روندی سوء استفاده گرایانه را پی گرفته است.

وی یادآور شد: ماشین پیشرفته آی‌آر۶ در فردو راه اندازی شده است و اورانیوم ۵ درصد به آن تزریق شده و محصول ۲۰درصد برداشت می شود. بر اساس برجام هر یک از ماشین ها می توانند در دوره زمانی خاص وارد مدار شوند ولی با توجه به عدم تکلیف محوریِ طرف مقابل –بر اساس پاراگراف های ۲۶ و ۳۶ توافق- ایران این حق را دارد که به صورت جزئی یا کلی تعهدات خود را برای مدتی تعلیق نماید و ایران بر همین اساس چنین کاری را انجام داده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: هرگاه طرف مقابل به تعهدات باز گشته و همه را اجرایی کنند، ایران نیز بلافاصله همه تعهدات خود را دقیقا انجام خواهد داد.

کمالوندی در زمینه روند همکاری های ایران با آژانس گفت: پادمانی، پروتکلی و دیگری نظارت بر اساس برجام است، مثل نظارت بر معدن که مرحله قبل از رسیدن به کیک زرد است.

وی با بیان این مطلب، تعلیق نظارت های فراپادمانی نظیر استفاده از دوربین ها را متذکر شد و گفت: از این سه مرحله نظارت، دو رقم را انجام نمی دهیم که شامل نظارت های برجامی یا پروتکلی است و تنها نظارت آژانس بر مواد اجرایی می گردد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها