باقری: فورا منابع ارزی ایران در بانک‌های کره‌ای آزاد شود

باقری: فورا منابع ارزی ایران در بانک‌های کره‌ای آزاد شود
چهارشنبه 22 تير 1401 - 18:31

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی‌اش با همتای کره جنوبی در توئیتی نوشت: تاکید کردم دولت و مردم ایران از دولت جدید کره انتظار دارند فورا منابع ارزی ایران در بانک‌های کره‌ای آزاد شود تا زمینه برای بهبود روابط دو کشور فراهم شود.

العالم_ایران

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (چهارشنبه) ۲۲ تیر ماه در توئیتی با اشاره به تماس تلفنی‌اش با همتای کره جنوبی نوشت: در تماس تلفنی آقای «چو هیون دونگ» معاون اول وزیر خارجه کره تاکید کردم دولت و مردم ایران از دولت جدید کره انتظار دارند فورا منابع ارزی ایران در بانک‌های کره‌ای آزاد گردد تا زمینه برای بهبود روابط دو کشور فراهم شود.

وی افزود: طرف کره‌ای اظهار داشت سئول با جدیت در پی راهی برای حل این مشکل است.

پیش از این خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی از گفت‌وگوی تلفنی معاونان وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی خبر داد و نوشت: «چو هیون دونگ» معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی در تماس با «علی باقری کنی» همتای ایرانی و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها، مسائل دوجانبه و دارایی‌های مسدود شده تهران را به بحث گذاشتند.

در بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی آمده است، دو طرف آخرین تحولات پیرامون مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران و دیگر مسائل دوجانبه را به بحث گذاشتند. باقری در تماس با همتای کره‌ای گفت: «مسائل مبرم دوجانبه» باید سریعاً حل و فصل شوند و چو نیز در پاسخ گفت، دولت سئول پس از احیای برجام، برای آزادسازی دارایی هفت میلیارد دلاری ایران و از سر گرفته شدن تبادلات نفتی دو کشور اقدام خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد کره‌ای گفت: سرنوشت دارایی‌های مسدود شده ایران به نتیجه گفت‌وگوهای هسته‌ای با طرف‌های برجام بستگی دارد.

بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور، مجموعاً به ارزش هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است. از آن زمان تاکنون سفرهایی بین مقامات دو کشور انجام و رایزنی‌هایی صورت گرفت که عملاً تاکنون تحولی در این زمینه رخ نداده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها