بایدن به ولي‌عهد سعودی درباه تکرار قتل خاشقچی هشدار داد

بایدن به ولي‌عهد سعودی درباه تکرار قتل خاشقچی هشدار داد
شنبه 25 تير 1401 - 02:04

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که موضوع قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف سعودی را در دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان مطرح کرده است.

العالم-آمریکا

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که در جده عربستان به سر می برد، روز جمعه به وقت محلی (عربستان) در نشستی خبری ادعا کرد که اعلام کردم معتقدم او (ولیعهد سعودی) مسوول این قتل است. ولیعهد عربستان گفت که شخصا مسوول این قتل نیست و علیه عاملین آن اقدام کرده است.

بایدن همچنین گفت که از اظهارات خود در مورد عربستان در طول رقابت های انتخاباتی "به هیچ وجه پشیمان نیست." وی وعده داده بود که به خاطر قتل خاشقچی، عربستان را طرد کند.

وی در عین حال ادعا کرد که نمی تواند عدم تکرار قتل مخالفان دیگر رژیم آل سعود توسط محمد بن سلمان یا سایر عوامل را تضمین کند. اما در صورت وقوع دوباره چنین قتلی پاسخ به عربستان قوی خواهد بود.

بایدن گفت: اگر چنین قتلی دوباره رخ دهد، آنها پاسخ خواهند گرفت و اقدامات بیشتری انجام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: نیروهای حافظ صلح آمریکا تا پایان سال جزیره تیران در دریای سرخ را ترک خواهند کرد.

بر اساس گزارش ها، این بخشی از توافقی است که بایدن در طول دیدارهایش در عربستان که آنها را دیدارهای خوبی خواند، حاصل شده است.

وی با بیان اینکه آمریکا فضایی را در منطقه برای روسیه و چین خالی نمی‌گذارد، یادآور شد که دیدارهای خوبی داشتم و درباره نیازهای دفاعی عربستان گفتگو کردیم.

رئیس جمهوری آمریکا در خصوص بازگشایی حریم هوایی عربستان بر روی پروازهای رژیم صهیونیستی نیز گفت که این یک رویداد بزرگ و نخستین گام در راستای عادی سازی بزرگ تر روابط میان عربستان و اسرائیل است.

بایدن اظهار داشت که ما در مورد اهمیت آزادی دریانوردی برای همه از جمله رژیم صهیونیستی و تقویت موقعیت خود در دهه‌های آینده و سرمایه‌گذاری در فناوری ۵G در هماهنگی با شرکا گفتگو کردیم.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه درباره آتش‌بس یمن نیز مقامات سعودی گفتگو کرده است، گفت: مقامات سعودی با تمدید و تعمیق آتش بس در یمن موافقت کردند.

وی همچنین ادامه داد به توافقی برای اتصال شبکه برق عراق به شبکه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از طریق کویت و عربستان سعودی دست یافتیم.

پایگاه خبری آکسیوس به نقل از سه مقام صهیونیستی نوشت که انتظار می‌رود گام‌های عادی‌سازی روابط میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در آخر هفته پس از دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی اعلام شود.

در این گزارش آمده است: کاخ سفید می‌خواهد در سفر بایدن به منطقه، نقشه راه عادی‌سازی بین کشورها با رژیم صهیونیستی گفتگو کند.

سفر بایدن که روابط دولت او با پادشاهی سعودی را احیا می‌کند، از نظر دیپلماتیک و سیاسی حساس تلقی می‌شود.

بایدن زمانی متعهد شد که عربستان سعودی را در جهان ترد کند و روابط دو کشور بر سر تعدادی از مسائل از جمله قتل جمال خاشقچی، ستون نویس واشنگتن پست تیره شده بود.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده می‌گوید محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی مسئول قتل خاشقچی است، ادعایی که عربستان آن را رد می‌کند.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده می‌گوید بن‌سلمان مسئول قتل خاشقچی است، ادعایی که عربستان سعودی آن را رد می‌کند.

یک مقام ارشد صهیونیستی گفت که تصمیمات نهایی در مورد هرگونه گام عادی‌سازی تنها پس از دیدار بین بایدن و مقامات سعودی از جمله بن‌سلمان اتخاذ خواهد شد و احتمالاً روز شنبه یا از سوی سعودی‌ها ، یا توسط بایدن با اجازه عربستان اعلام خواهد شد.

دیپلمات‌ها و نمایندگان آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و مصر هفته‌ها بر روی طرحی پیچیده از توافق‌ها، تفاهم‌نامه‌ها و نامه‌هایی کار می‌کنند که اجازه می‌دهد قرارداد انتقال دو جزیره راهبردی دریای سرخ از مصر به عربستان سعودی امضا شود.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها