هشدار «کیم جونگ اون» به آمریکا؛ بازدارندگی اتمی کره شمالی آماده است

هشدار «کیم جونگ اون» به آمریکا؛ بازدارندگی اتمی کره شمالی آماده است
دوشنبه 10 مرداد 1401 - 11:49

رهبر کره شمالی در هشداری مجدد به آمریکا و متحدانش گفت که بازدارندگی اتمی این کشور آماده شده و چیزی نمی‌تواند مانع «سلاح مطلق» پیونگ‌یانگ شود.

العالم - آسیا

در ادامه هشدارهای کره شمالی به همسایه جنوبی و متحد اصلی آن یعنی آمریکا، «کیم جونگ اون» رهبر این کشور این‌بار از آماده‌شدن بازدارندگی اتمی و سلاح مطلق پیونگ‌یانگ خبر داد.

کیم طی سخنرانی جدیدی ضمن خطاب کردن «یون سوک یول» رئیس جمهور جدید کره جنوبی با هشدارهای تند، گفت که کره شمالی آماده بسیج کردن بازدارندگی جنگی اتمی خود و دفع هرگونه درگیری نظامی با آمریکا است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی (کِی‌سی‌اِن‌اِی) با بیان اینکه وی این اظهارات را طی سخنرانی در مراسمی به مناسبت شصت و نهمین سالگرد آتش‌بس جنگ کره در ۲۷ ژوئیه بیان کرد و به نقل از وی نوشت: «رویارویی با ایالات متحده از زمان جنگ ۱۹۵۰-۱۹۵۳، تهدیدات اتمی را به همراه داشت و کره شمالی را ملزم به دستیابی به وظیفه تاریخی فوری برای تقویت دفاع از خود کرد».

رهبر کره شمالی توضیح داد: «نیروهای مسلح ما کاملاً آماده پاسخگویی به هر بحرانی هستند و بازدارندگی جنگی اتمی کشور ما نیز کاملاً آماده است تا قدرت مطلق خود را آشکارا، دقیق و سریع برای مأموریت خود بسیج کند».

کیم همچنین برای اولین بار رئیس جمهور جدید کره جنوبی را محکوم و او را به تهدید امنیت کره شمالی متهم کرد. او گفت: «جنگ‌طلبان و اراذل و اوباش منزجرکننده در دولت یون به فعالیت‌های نظامی تقابل‌جویانه ادامه می‌دهند که نشان‌دهنده پیشرفت‌های تسلیحاتی سئول و تلاش برای بازگرداندن دارایی‌های راهبردی اتمی ایالات متحده و همچنین رزمایش‌های نظامی متحدان است».

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از این گزارش، وی در ادامه اظهارات خود افزود: «واشنگتن به اقدامات خصمانه خطرناک و غیرقانونی علیه کره شمالی ادامه می‌دهد و به دنبال توجیه رفتار خود با سیاه‌نمایی و شیطان‌سازی از کشور ما است».

رهبر کره شمالی گفت: «اقدام دو طرفه ایالات متحده که تمامی اقدامات معمول نیروهای مسلح ما را به عنوان تحریک و تهدید معرفی می‌کند، در حالی که رزمایش‌ۀای نظامی مشترک بزرگی برگزار می‌کند که امنیت ما را تهدید می‌کند، به معنای واقعی کلمه یک سرقت است».

کیم با بیان اینکه این امر روابط دوجانبه را به نقطه‌ای سوق می‌دهد که بازگشت آن به حالت تعامل دشوار است، تاکید کرد: «سیاست تقابل شنیع آنها در قبال شمال و اقدامات خائنانه و خصمانه، وضعیت را تا مرز جنگ پیش می‌برد».

وی در واکنش به اظهارات رئیس جمهور کره جنوبی که متعهد شده بود تا سیستم موسوم به «زنجیره کشتار» را تکمیل کند - سیستمی که حملات پیشگیرانه علیه موشک‌های کره شمالی و احتمالا سران آن در صورت شناسایی حمله قریب الوقوع را ممکن می‌سازد - گفت: «این سیستم هرگز نمی‌تواند سلاح مطلق کره شمالی را متوقف کند. چنین تلاش خطرناکی بلافاصله توسط یک نیروی قدرتمند مجازات خواهد شد و دولت یون سوک یول و ارتش او نابود خواهند شد».

دفتر یون نیز با ابراز تاسف عمیق از اظهارات تهدیدآمیز کیم گفت که کره جنوبی قادر است در هر زمان به‌صورت موثر و شدید به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز کره شمالی پاسخ دهد.

«کانگ این سان» سخنگوی ریاست‌جمهوری کره جنوبی نیز در نشست خبری اظهار داشت: «ما بار دیگر از کره شمالی می‌خواهیم که مسیر گفتگو را برای دستیابی به خلع سلاح اتمی و صلح اساسی در پیش بگیرد».

وزیر اتحاد کره جنوبی که امور بین دو کشور را مدیریت می‌کند نیز هشدار داده بود که احتمال آزمایش اتمی توسط کره شمالی وجود دارد، اگرچه یک مقام نظامی سئول گفت هیچ نشانه واضحی برای آن وجود ندارد.

وزارت دفاع این کشور نیز اعلام کرد که برای پاسخگویی بهتر به تهدیدات همسایه شمالی، به تقویت توانایی‌های خود و بازدارندگی گسترده آمریکا از جمله چتر اتمی ادامه خواهد داد.

سخنرانی کیم پس از آن انجام شد که مقامات سئول و واشنگتن گفتند پیونگ‌یانگ تدارکات برای انجام اولین آزمایش اتمی خود از سال ۲۰۱۷ را تکمیل کرده است. کره شمالی در ماه‌های اخیر موشک‌های مافوق صوت و موشک‌هایی را آزمایش کرده است که می‌گوید می‌توانند تسلیحات اتمی تاکتیکی حمل کنند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها