در بحبوحه تنش بین واشنگتن و پکن؛

رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اندونزی آغاز شد

 رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اندونزی آغاز شد
دوشنبه 10 مرداد 1401 - 18:53

آمریکا و اندونزی رزمایش نظامی مشترکی را در بحبوحه افزایش تنش ها در منطقه آسیا-اقیانوسیه آغاز کردند.

العالم_آسیا

دستکم 4 هزار سرباز از آمریکا و اندونزی به همراه شماری از نیروهای نظامی استرالیا، سنگاپور و ژاپن، برای نخستین بار رزمایش نظامی مشترکی را آغاز کردند.

این رزمایش مشترک با نام «رزمایش سپرحفاظتی» به مدت دو هفته برگزار می‌شود و واشنگتن مدعی شده هدف از آن، پیشبرد همکاری‌های منطقه‌ای در جهت حمایت از یک منطقه باز و آزاد در آسیا اقیانوسیه است.

این تمرین نظامی مشترک هوایی و دریایی، از امروز در غرب اندونزی و در جزیره سوماترا و در نزدیکی سنگاپور و مالزی آغاز شده و تا 14 آگوست به طول می انجامد.

ژنرال استفان اسمیت فرمانده نظامیان آمریکایی شرکت کننده در این رزمایش، به خبرنگاران گفت: این رزمایش یک تمرین واقعی برای ایجاد اطمینان، همکاری‌های بیشتر، درک دو جانبه، افزایش ظرفیت ها و توانایی ها و دیگر موضوعات مربوطه است. این رزمایش هچ تهدیدی برای هیچ طرفی نخواهد بود.

برگزاری این رزمایش در حالی است که آمریکا و دیگر متحدان آسیایی آن، اخیرا به شدت از افزایش تنش ها بین واشنگتن و پکن ابراز نگرانی کرده‌اند اما واشنگتن اعلام کرده در این رزمایش، هیچ کشوری نشانه گرفته نشده، گرچه بزرگی و گستردگی آن بیشتر از رزمایش های قبلی است.

کشورهای کانادا، فرانسه، هند، مالزی، کره جنوبی، گینه نو، تیمور شرقی و انگلیس به عنوان کشورهای ناظر در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

این رزمایش در حالی برگزار شد که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز سفر آسیایی خود به چهار کشور سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن را آغاز کرد.

در بیانیه دفتر پلوسی آمده است وی در صدر هیاتی از کنگره سفر خود به این چهار کشور را آغاز کرد در حالیکه قرار نیست وی به تایوان سفری داشته باشد.

براساس این بیانیه، پلوسی که سومین مقام ریاست جمهوری محسوب می شود، به این 4 کشور خواهد رفت اما مشخص نیست که آیا توقف دیگری خواهد داشت یا نه.

همزمان با هشدار پکن به پلوسی مبنی بر خودداری از سفر به تایوان، دولت چین روز گذشته یک مانور نظامی را در سواحل خود و در نزدیکی تایوان برگزار کرد.

چهار روز پیش نیز «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در گفتگوی مجازی با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به وی هشدار داد در مورد موضوع تایوان با آتش بازی نکند.

وزیر امور خارجه چین به نقل از رئیس جمهور کشورش پس از گفتگو با بایدن اظهار کرد هر کس با آتش بازی کند، سرانجام خواهد سوخت. امیدواریم آمریکا درباره این موضوع، چشمان خود را کاملا باز کند.

این در حالی است که بایدن خطاب به شی گفت: سیاست آمریکا در قبال تایوان تغییری نکرده و واشنگتن همچنان به شدت مخالف تلاش‌های یک جانبه برای تغییر وضعیت موجود و تحت تاثیر قرار دادن صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان است.

واشنگتن سیاست «ابهام راهبردی» را در مورد دفاع از تایوان در صورت جنگ با چین اتخاذ می کند. آمریکا روابط غیر رسمی با تایوان دارد و در عین حال واشنگتن قوی ترین متحد سیاسی تایوان و منبع تامین تسلیحاتی این منطقه به شمار می رود.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها