بالا رفتن شانس وزیر خارجه انگلیس برای نشستن بر کرسی نخست وزیری

بالا رفتن شانس وزیر خارجه انگلیس برای نشستن بر کرسی نخست وزیری
پنج‌شنبه 13 مرداد 1401 - 15:51

در جریان مبارزات انتخاباتی بین "لیز تراس" و "ریشی سوناک" برای عهده داری سکان نخست وزیری در انگلیس، "ساجد جاوید"، وزیر بهداشت سابق این کشور که خود پیش از این نامزد تصاحب این سمت بود هم از تراس حمایت کرد.

العالم - اروپا

رقابت های دو نامزد باقی مانده برای جانشینی "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس چند روزی است که آغاز شده و نامزدها تلاش می کنند تا با راهکارهای مختلف آراء محافظه کاران را برای تصاحب این کرسی جذب کنند.

چندی پیش در پنجمین دور رای گیری برای انتخاب جانشین بوریس جانسون در حزب محافظه کار انگلیس، با حذف پنی موردانت، ریشی سوناک و لیز تراس به دور نهایی انتخابات صعود کردند.

دو برنده یک کمپین انتخاباتی را در مقابل اعضای حزب محافظه کار راه انداخته‌اند که باید با اعلام برنده در 5 سپتامبر (14 شهریور ماه) به پایان برسد.

انتخابات برای تعیین نخست وزیر جدید پس از کناره‌گیری بوریس جانسون از قدرت آغاز شد. 21 تیرماه گذشته هشت چهره کلیدی حزب محافظه‌کار با حمایت دست کم 20 تن از اعضای حزب، به فهرست نامزدهای انتخاباتی راه پیدا کردند.

اعضای حزب محافظه کار از روز دوشنبه رای گیری برای انتخاب جانشین جانسون را آغاز کردند. لیزتراس، وزیر امور خارجه انگلیس در نظرسنجی ها پیشتاز است. این رای گیری در 2 سپتامبر به پایان می رسد و نتیجه نهایی در 5 سپتامبر اعلام می شود.

بوریس جانسون، در تاریخ 7 جولای پس از فشار بی سابقه کابینه پیامد رسوایی های متعدد استعفای خود را اعلام کرد. لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس بارها از نخست وزیر مستعفی دفاع کرد. از طرف دیگر رقیب او سوناک به شدت به جانسون انتقاد وارد می کند.

تا به حال برخی مقامات دولت انگلیس حمایت خود از لیز تراس برای عهده داری نخست وزیری این کشور را اعلام کرده اند.

"بن والاس"، وزیر دفاع محبوب انگلیس هم اخیرا در مقاله ای در روزنامه تایمز از لیز تراس، وزیر امور خارجه فعلی انگلیس برای عهده داری سمت نخست وزیری دفاع کرد..

در رقابت برای جانشینی نخست وزیر بریتانیا، لیز تراس، وزیر امور خارجه همچنان از حمایت بالایی برخوردار است: ندیم زهاوی، وزیر دارایی انگلیس هم خواستار انتخاب وی در این سمت شده است.

ندیم زهاوی، وزیر دارایی بریتانیا در روزنامه تلگراف نوشت: لیز تراس ارتدوکسی منسوخ شده اقتصادی را سرنگون خواهد کرد و اقتصاد ما را به شیوه‌ای محافظه کارانه اداره خواهد کرد. وی به این ترتیب رسماً حمایت خود را از تراس در رقابت برای جانشینی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد.

به نوشته نشریه "دی سایت" آلمان، لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس، بار دیگر در رقابت برای جانشینی نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، حمایت برجسته ای دریافت کرد. "ساجد جاوید"، وزیر سابق بهداشت، که نقش کلیدی در استعفای "جانسون" داشت، شب گذشته اعلام کرد که پس از بررسی دقیق از تراس حمایت می کند. جاوید در روزنامه تایمز نوشت: این بهترین راهکار برای متحد کردن حزب و کنار آمدن با چالش‌های فزاینده زمانه ما است. این بیانیه غافلگیرکننده بود زیرا جاوید و رقیب تراس، ریشی سوناک از نظر سیاسی به هم نزدیک هستند.

با اظهارات جاوید، تا به حال پنج نامزد سابق نخست وزیری به نفع تراس رای داده اند که از جمله آن ها پنی موردانت است.

جاوید همچنین در تایمز از طرح سوناک برای کاهش آهسته مالیات انتقاد کرده و گفت: بریتانیا در معرض خطر خوابگردی در یک اقتصاد با مالیات بالا و رشد پایین است. این منجر به از دست دادن نفوذ و قدرت جهانی می شود. وی در مقابل از طرح تراس برای کاهش مالیات ها حمایت کرده و آن را عامل تقویت اقتصاد دانست.

بر اساس نظرسنجی اخیر موسسه یوگو که به سفارش تایمز انجام شده است 60 درصد از پاسخ دهندگان از تراس حمایت می کنند، 26 درصد به سوناک به عنوان نخست وزیر رأی می دهند و 14 درصد نیز بلاتکلیف هستند.

عصر چهارشنبه، تراس و سوناک مجدداً در یک رویداد مبارزاتی در کاردیف، پایتخت ولز، به سؤالات پایگاه حزب محافظه کار پاسخ دادند. تا قبل از پایان دوره رای گیری، ده مورد از این نوع جلسات برنامه ریزی شده است. تمرکز اصلی بر سیاست مالیاتی است.

تسنیم

پربیننده ترین خبرها