خشکسالی تاریخی در فرانسه؛ دولت ستاد بحران تشکیل می دهد

خشکسالی تاریخی در فرانسه؛ دولت ستاد بحران تشکیل می دهد
شنبه 15 مرداد 1401 - 14:05

دولت فرانسه در پی خشکسالی بی سابقه در این کشور ستاد بحران آب تشکیل داده و از شهروندان درخواست کرده که به شدت در مصرف آب صرفه جویی کنند.

العالم - اروپا

"اس ار اف" سوئیس در گزارشی به خشکسالی بی سابقه در فرانسه پرداخته و نوشت: بخش‌های بزرگی از فرانسه ماه‌ها است که تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته‌اند و به همین دلیل است که دولت برای مقابله با این وضعیت دست به کار شده است. بیش از 100 منطقه در این کشور آب کافی ندارند و باید با کامیون آب رسانی شوند.

دولت فرانسه روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: این خشکسالی بدترین خشکسالی است که تاکنون در کشور ما به ثبت رسیده است. بر این اساس، کمبود باران با امواج گرمای پی در پی تشدید می شود که هم تبخیر را تشدید کرده و هم نیاز به آب را افزایش می دهد.

بورن همچنین از مردم خواست تا در مصرف آب به شدت صرفه جویی کنند. حالا تیم بحرانی در دولت فعال شده است که باید اثرات خشکسالی را در حوزه های مختلف مانند تولید انرژی یا کشاورزی رصد کند. بر این اساس رؤسای ادارات مختلف فرانسه موظفند وضعیت آب منطقه خود را به دقت زیر نظر داشته باشند و آن را به دولت گزارش دهند.

بسته به شدت خشکسالی، محدودیت های متفاوتی در استفاده از آب در فرانسه از جمله برای آبیاری اعمال می شود.

به گزارش «فرانس اینفو»، روز پنجشنبه محدودیت‌های مربوطه در 93 بخش اعمال شد. در 62 منطقه حتی بالاترین سطح هشدار کمبود آب اعلام شده است. به عنوان مثال، منطقه la Creuse آبیاری زمین های گلف یا شستن ماشین ها را ممنوع کرده است.

"کریستف بچو"، وزیر محیط زیست فرانسه به فرانس اینفو گفت: ما در شرایط بحرانی هستیم که قبلاً هرگز آن را تجربه نکرده بودیم. در برخی از جوامع و مناطق ممکن است شرایط تامین آب آشامیدنی نگران کننده باشد. در برخی مناطق آب را با کامیون وارد می کنند. وی از شهروندان خواست به مقدار خیلی کم آب مصرف کنند.

بر اساس آمارهای منتشر شده ماه گذشته خشک ترین ماه جولای از زمان شروع اندازه گیری ها در سال 1959 بوده است. به طور متوسط ​​در فرانسه در این ماه 9.7 میلی متر باران باریده است. کسری بارندگی در جولای 85 درصد بود.

وزیر محیط زیست فرانسه هم هشدار داد که کشور باید به دوره های خشکی مانند دوره فعلی عادت کند. وی در عین حال اطمینان داد که هر چه اوضاع متشنج‌تر شود تامین تنها آب شرب به جای تامین آب مثلا برای صنعت اولویت پیدا می کند.

دفتر نخست وزیر ی فرانسه روز جمعه اعلام کرد که خشکسالی شدید می تواند دو هفته طول بکشد یا حتی بدتر شود. در این بیانیه آمده است: خشکسالی یک فاجعه برای کشاورزان در سراسر کشور و برای محیط زیست است.

با توجه به خشکسالی که هفته ها به طول انجامیده است، محدودیت های استفاده از آب با شدت های مختلف تقریباً در تمام بخش های فرانسه اعمال شده است و بالاترین سطح هشدار پس از سومین موج گرما در تابستان امسال در 62 بخش اعمال می شود. سازمان هواشناسی فرانسه انتظار دارد در هفته های آتی اوضاع بهبود چندانی نیابد.

دفتر نخست وزیری فرانسه اعلام کرده که با توجه به این خشکسالی تاریخی یک تیم بحران بین بخشی تشکیل می دهد و همه بخش ها موظف به اطلاع رسانی شرایط به دولت هستند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، کشورهایی مانند فرانسه باید با توجه به تغییرات آب و هوایی خود را با دوره های خشکسالی طولانی تر سازگار کنند.

تسنیم

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها