رزمایش نظامی مشترک آمریکا و هند در نزدیکی مرز چین

رزمایش نظامی مشترک آمریکا و هند در نزدیکی مرز چین
يکشنبه 16 مرداد 1401 - 11:54

آمریکا در شرایطی که تنش‌ها بر سر تایوان همچنان ادامه دارد، در رزمایش نظامی مشترک با هند در نزدیکی منطقه مورد مناقشه با چین شرکت می‌کند.

العالم - آمریکا

منابع رسانه‌ای در آمریکا از برنامه این کشور برای شرکت در رزمایش نظامی هند در نزدیکی مرز مورد مناقشه با چین خبر دادند.

طبق گزارشی که وبگاه اینترنتی شبکه «سی‌ان‌ان» منتشر کرد، ایالات متحده آمریکا در رزمایش نظامی در کمتر از ۱۰۰ کیلومتری مرز مورد اختلاف این کشور با چین مشارکت می‌کند.

یک مقام ارشد ارتش هند به این رسانه آمریکایی خبر داد، قرار است این رزمایش نظامی مشترک اواسط ماه اکتبر در منطقه «اولی» در ایالت «اوتارخند» هند برگزار شود و تمرکز این رزمایش روی «آموزش جنگ در ارتفاع بالا» خواهد بود.

در گزارش این شبکه آمریکایی نزدیک به دموکرات‌ها آمده است: «اولی تنها ۹۵ کیلومتر با خط کنترل واقعی (LAC) فاصله دارد؛ یک قطعه زمین غیر قابل سکونت که مرز مورد مناقشه بین هند و چین تقریبا مشخص شده است». خط کنترل واقعی یک خط جداسازی است که قلمرو تحت کنترل هند را از قلمرو تحت کنترل چین در کشمیر جدا می‌کند.

رزمایش نظامی در نزدیکی منطقه مورد مناقشه دهلی نو و پکن به عنوان بخشی از هجدهمین رزمایش سالیانه ارتش هند موسوم به «تمرین جنگ» انجام خواهد شد.

روابط هند و چین از زمان درگیری مرگبار مرزی ژوئن ۲۰۲۰ بین دو طرف که بنا بر گزارش سی‌ان‌‍‌ان به کشته شدن حداقل ۲۰ نظامی هندی و مرگ چهار نظامی چینی انجامید، سرد شده است.

تنش‌ها در روابط دهلی نو و پکن با اقدام چین در ایجاد یک پل ارتباطی در دریاچه «پانگونگ تسو» شدت یافت و دولت هند این اقدام را «اشغالگری غیرقانونی» توصیف کرده است.

«چارلز فلین» رئیس فرماندهی اقیانوس آرام ارتش آمریکا در سفر سال جاری خود به دهلی نو به اظهارنظر علیه اقدامات چین در نزدیکی مرز مورد مناقشه با هند پرداخت و اقدامات پکن را «نگران‌کننده» خواند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال شبکه سی‌ان‌ان درباره رزمایش نظامی مشترک با هند در نزدیکی مرز مورد مناقشه با چین، به دفاع و تمجید از شراکت واشنگتن با دهلی نو پرداخت.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شراکت این کشور با هند «یکی از مهمترین عناصر چشم انداز مشترک ما» برای ایندوپاسیفیک (مناطق حائل دو اقیانوس هند و اقیانوس آرام» است.

این مقام واشنگتن، در دفاع از شرکت آمریکا در رزمایش مشترک با هند در نزدیکی مرز مورد مناقشه با چین این رزمایش را «یکی از تمرین‌های دوجانبه سالانه است که برای بهبود قابلیت همکاری و بهبود ظرفیت‌های مربوطه ما برای رسیدگی به طیفی از چالش‌های امنیتی منطقه‌ای طراحی شده است».

رسانه‌ای شدن برنامه آمریکا برای شرکت در رزمایش مشترک نظامی با هند در شرایطی انجام شده که تنش‌ها بین واشنگتن با پکن بر سر تایوان ادامه دارد.

به دنبال اقدام جنجالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفر به تایوان به رغم هشدارهای شدید چین، مقام‌های پکن ضمن محکوم کردن دخالت آمریکا در امور داخلی چین، برگزاری رزمایش نظامی در نزدیکی تایوان را در دستورکار قرار داده‌اند.

پکن تایوان را بخشی از چین می‌داند و اقدامات دولت‌های مختلف جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکایی شامل انجام دیدارها با مقامات تایوانی و فروش انواع تسلیحات به این جزیره را دخالت در امور داخلی چین و مغایر با سیاست اعلامی و ادعایی آمریکا درباره پایبندی به اصل «چین واحد» می‌داند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها