کره جنوبی به کیم جونگ اون «طرح بزرگ» پیشنهاد داد

کره جنوبی به کیم جونگ اون «طرح بزرگ» پیشنهاد داد
دوشنبه 24 مرداد 1401 - 17:35

رئیس جمهور کره جنوبی در مراسم سالگرد آزادی کره یک «طرح بزرگ» برای کاهش تنش‌ها با کره شمالی ارائه کرد.

العالم - آسیا

«یون سوک یئول» رئیس جمهور کره جنوبی روز دوشنبه و در روز سالگرد «روز ملی آزادی کره» طرحی پیشنهادی برای خلع سلاح کره شمالی ارائه کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، یون درباره این طرح گفت: «اگر پیونگ یانگ توسعه تسلیحات اتمی را متوقف کرده و دست به خلع سلاح اتمی به شکلی واقعی بزند، طرح عظیمی با هدف تقویت اقتصاد کره شمالی و زندگی مردم آن را متناسب با سطح خلع سلاح اتمی ارائه می‌کنیم».

رئیس جمهور کره جنوبی افزود، این طرح یک برنامه غذایی در مقیاس گسترده، کمک به استقرار زیرساخت‌های صنعتی، انتقال و توزیع برق و مدرن سازی بنادر و فرودگاه‌ها برای برقراری تجارت بین‌المللی را شامل می‌شود.

وی همچنین گفت، سئول آمادگی دارد در افزایش بهره‌وری کشاورزی، تقویت زیرساخت‌های دارویی و طرح‌هایی برای جذب سرمایه‌های بین‌المللی به پیونگ یانگ کمک کند.

بعد از ادعاهای مقامات غربی مبنی بر آماده شدن کره شمالی برای انجام اولین آزمایش اتمی خود از سال ۲۰۱۷، سازمان ملل نیز این ادعاها را تکرار کرد.

بر اساس گزیده‌ای از گزارش محرمانه سازمان ملل که توسط خبرگزاری «رویترز» مشاهده شد، کره شمالی در شش ماهه اول سال جاری میلادی برای آزمایش اتمی آماده شده است.

ناظران مستقل تحریم‌ها بامداد جمعه به کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی گزارش دادند: «کار در تأسیسات آزمایش اتمی پونگی-ری راه را برای آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر جهت توسعه سلاح‌های اتمی هموار می‌کند».

به نوشته رویترز، در این گزارش آمده است: «کره شمالی به توسعه توانایی خود برای تولید مواد شکافت‌پذیر در سایت یونگ‌بیون - تاسیسات اتمی اصلی کره شمالی که اولین راکتورهای هسته‌ای در آن راه‌اندازی شدند - ادامه داده است».

از سوی دیگر نمایندگی دائم کره شمالی در سازمان ملل اخیراً طی بیانیه‌ای اعلام کرده که هیچ کسی حق ندارد از این کشور به دلیل استفاده از حق دفاع از خود با تسلیحات اتمی، انتقاد کند.

این بیانیه ضمن اشاره به عدم عضویت کره شمالی در پیمان منع اشاعه اتمی (ان‌پی‌تی)، در واکنش به اتهام‌زنی‌های سازمان ملل مبنی بر اینکه برنامه اتمی پیونگ‌یانگ تهدیدی برای کل جهان است، صادر شد.

نمایندگی پیونگ‌یانگ توضیح داد: «مدت‌ها پیش، کره شمالی از طریق یک رویه قانونی بر اساس ماده مربوطه پیش‌بینی شده در ان‌پی‌تی، از این معاهده خارج شد. بر این اساس، هیچ کس حق ندارداز کره شمالی به عنوان یک کشور دارای تسلیحات اتمی که عضو ان‌پی‌تی هم نیست، به‌دلیل استفاده از حق دفاع از خود انتقاد کند».

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها