مقام سابق سئول مدعی تصمیم کره شمالی برای انجام آزمایش هسته ای شد

مقام سابق سئول مدعی تصمیم کره شمالی برای انجام آزمایش هسته ای شد
دوشنبه 31 مرداد 1401 - 13:23

رئیس سابق سرویس اطلاعاتی ملی کره جنوبی مدعی شد احتمالا کره شمالی پیش از انتخابات میان دوره‌ای آمریکا در ماه نوامبر برای نشان دادن ظرفیت هسته‌ای خود، آزمایش هسته‌ای انجام خواهد داد. این ادعا درحالی مطرح شده که آمریکا و کره جنوبی امروز یکی از بزرگترین رزمایش های مشترک خود در منطقه را آغاز کردند.

العالم - آسیا

«پارک جی وون » رئیس سابق سرویس اطلاعاتی ملی کره جنوبی در مصاحبه با رادیو « کی بی اس » گفت: « کره شمالی برای نشان دادن تهدید هسته‌ای که موشک‌هایش توانایی پرواز به خاک آمریکا و حمل کلاهک هسته‌ای را دارند، پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر در آمریکا برای ضربه زدن به دولت بایدن، احتمالا آزمایش هسته‌ای را انجام خواهد داد. »

به اعتقاد کارشناسان، تلاش برخی کشورهای هم پیمان آمریکا در شرق آسیا برای تهدید جلوه دادن کره شمالی و بزرگ نمایی این مسئله، بهانه ای برای فراهم شدن زمینه حضور و نفوذ نظامی گسترده تر آمریکا در این منطقه با هدف تحت فشار قرار دادن و مهار چین است.

وی همچنین افزود کره شمالی در اعتراض به رزمایش نظامی که کره جنوبی و آمریکا روز دوشنبه آغاز کردند اقدامات تحریک‌آمیز انجام می‌دهد.

این سیاستمدار کره جنوبی تاکید کرد دولت این کشور چنانچه برنامه رئیس جمهوری برای بازدارندگی کره شمالی پیش نرود باید تلاش کند تا پشت پرده به توافقی با کره شمالی دست یابد. این برنامه بازدارندگی شامل تبادل کمک اقتصادی بزرگ در برابر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی است.

کره شمالی به این پیشنهاد پاسخ منفی داد و آن‌را پوچ و بیهوده خواند.

کره شمالی از مدتها پیش انجام چنین رزمایش‌های مشترکی را به عنوان نمایشی برای تهاجم محکوم کرده بود.

به گزارش ایرنا، مقام‌های آمریکا و کره جنوبی اعلام کردند کره شمالی تمامی آمادگی‌های لازم را تکمیل کرده است و هر زمان برای انجام هفتمین آزمایش هسته‌ای خود آماده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها