چاووش‌اوغلو: اطلاعات ترکیه و سوریه درحال گفت‌وگو هستند

چاووش‌اوغلو: اطلاعات ترکیه و سوریه درحال گفت‌وگو هستند
سه شنبه 1 شهريور 1401 - 12:34

به دنبال تغییر لحن مقامات آنکارا در قبال دمشق و ابراز تمایل آنها برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با سوریه، وزیر خارجه ترکیه در سخنانی از گفت‌وگو میان دستگاه‌های اطلاعات دو کشور در این باره خبر داد.

العالم - ترکیه

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سخنانی اعلام کرد: گفت‌وگویی میان سرویس‌های اطلاعاتی سوریه و ترکیه در حال انجام است.

وی تاکید کرد: ما هیچ پیش شرطی برای گفت‌وگو با سوریه نداریم.

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت: گفت‌وگو با دمشق باید هدفمند باشد.

چاووش‌اوغلو در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر دیدار احتمالی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و بشار اسد، همتای سوری وی در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان (۲۴ و ۲۵ شهریور) نیز تصریح کرد: هیچ دیداری با دولت سوریه برنامه ریزی نشده و بشار اسد به نشست شانگهای دعوت نشده است.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه جمعه گذشته در مسیر بازگشت از شهر لویو اوکراین در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات احتمالی با سوریه به خبرنگاران گفت: دولت‌ها هرگز نمی‌توانند گفت‌وگوی سیاسی و دیپلماسی را کنار بگذارند و رد کنند و ما باید گام‌های بیشتری با سوریه برداریم.

وی افزود: ما چشم طمع به اراضی سوریه نداریم و مردم سوریه برادر ما هستند و به تمامیت ارضی آن اهمیت می‌دهیم و دولت سوریه باید این را درک کند.

اردوغان همچنین گفت: آمریکا و نیروهای ائتلاف، پرورش دهنده اصلی تروریسم در سوریه هستند و همچنان به این کار ادامه می‌دهند. ما باید گام‌های بیشتری با سوریه برداریم تا از طریق آن بتوانیم بسیاری از طرح‌ها را در منطقه ناکام بگذاریم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها