خبرگزاری عراقی از تداوم فروش غیرقانونی نفت اقلیم کردستان به رژیم صهیونیستی خبر داد

خبرگزاری عراقی از تداوم فروش غیرقانونی نفت اقلیم کردستان به رژیم صهیونیستی خبر داد
يکشنبه 6 شهريور 1401 - 20:35

خبرگزاری المعلومه عراق از ادامه فروش غیرقانونی نفت اقلیم کردستان به رژیم صهیونیستی خبر داد.

العالم ـ عراق

المعلومه به نقل از منابع مطلع اعلام کرد که اقلیم کردستان عراق طی ماه گذشته میلادی روزانه حدود ۴۴۶ هزار بشه نفت صادر کرده است.

طبق این گزارش، ایتالیا با بیش از پنج میلیون بشکه در رتبه اول و پس از آن کرواسی با بیش از ۲.۸ میلیون بشکه در جایگاه دوم قرار دارد.

این منابع همچنین گفتند: ترکیه بیش از ۱.۷ میلیون بشکه و اسرائیل بیش از ۱.۷ میلیون بشکه از اقلیم کردستان نفت خریداری کرده‌اند.

طبق گفته این منابع، درآمدهای اقلیم کردستان عراق از صادرات نفت بیش از ۱.۵ میلیارد دلار طی ماه گذشته بوده است.

روز گذشته نیز نبیل المرسومی کارشناس اقتصادی عراق اظهار داشت: نفت اقلیم کردستان همچنان قاچاق و به صورت غیرقانونی و قانونی به رژیم صهیونیستی، یونان و ایتالیا فروخته می‌شود.

بنابر اعلام این مقام عراقی، اربیل از طریق برخی شرکت‌های طرف قرارداد بدون نظارت دولت مرکزی به فروش نفت عراق به طرف‌های خارجی ادامه می‌دهد.

وی از وقوع تخلفات سنگین و تهدید برخی طرف‌ها از سوی اربیل در راستای ادامه این اقدامات غیر قانونی خبر داد.

چند روز پیش یونس الکعبی، کارشناس اقتصادی گفت: دولت مرکزی عراق سالانه ۲۴ میلیارد دلار ضرر می‌کند زیرا اقلیم کردستان ملزم به واگذاری درآمدهای صادرات نفت و گاز و گذرگاه‌های مرزی نیست.

به گزارش ایرنا، پیشتر برخی تشکل های سیاسی عراقی خبر داده بودند که علاوه بر مراودات اقتصادی، سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی نیز دارای مقرهای مخفی در اربیل است.

وجود مقرهای مخفیانه موساد در اربیل، موجی از خشم مردم عراق را به راه انداخته‌ است؛ همچنین عراقی‌ها خواستار تحقیقات شفاف در این باره هستند و خواهان معرفی کسانی هستند که محیط مناسب را برای این مقرهای مشکوک ایجاد کرده‌اند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها