افشای اسناد رسوایی‌ها و جرایم مالی ریاض سلامه در بانک مرکزی لبنان

افشای اسناد رسوایی‌ها و جرایم مالی ریاض سلامه در بانک مرکزی لبنان
دوشنبه 7 شهريور 1401 - 13:32

الاخبار اسناد جدیدی فاش کرده که صحت اتهامات مطرح شده علیه ریاض سلامه در لبنان و اروپا درباره جرایم مالی همچون اختلاس و پولشویی و غارت اموال سپرده‌گذران را ثابت می‌کند.

العالم - لبنان - اروپا

درحالی که پرونده‌های فساد «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان در داخل این کشور و نیز اروپا در جریان بوده و احتمال محکومیت وی در کشورهای اروپایی طی چند روز آینده بسیار زیاد است، روزنامه الاخبار برای نخستین بار به اسنادی دست پیدا کرده که ثابت می‌کند ریاض سلامه پول سپرده‌گذاران لبنانی در بانک مرکزی را اختلاس کرده و از این اموال لبنانی‌ها ماهانه 30 هزار یورو به معشوقه خود و دخترش می‌داده است. این اسناد همچنین اتهامات وارده در خصوص اختلاس و پولشویی علیه ریاض سلامه که قوه قضایه لبنان و نهادهای قضایی اروپا در حال بررسی آن هستند را ثابت می‌کند.

بر اساس این اسناد، ریاض سلامه عامدانه در مدیریت امور بانکی لبنان سهل‌انگاری کرده و به حمایتی که خارجی‌ها و برخی طرف‌های داخلی از او به عمل می‌آورند اطمینان داشته است. این اسناد همچنین نشان می‌دهد همه ادعاهای ریاض سلامه و نزدیکان وی مبنی بر اینکه اتهامات وارده علیه آنها در لبنان و اروپا یک کمپین خصمانه رسانه‌ای است، دروغی بیش نبوده و رفتارهای متقلبانه رئیس بانک مرکزی لبنان فاش شده است. بر این اساس ریاض سلامه به بهانه تاسیس دفتر برای بانک مرکزی لبنان در پاریس اموال سپرده‌گذاران لبنانی را اختلاس و به فرانسه منتقل کرده بود و این جرایم را با همکاری «آنا کوزاکووا» معشوقه اوکراینی خود انجام داده است.

اسناد مذکور نشان می‌دهد که شورای بانک مرکزی لبنان بین سال‌های 2010 تا 2015 درخواست ریاض سلامه برای اجاره دفتر در پاریس را بدون هیچگونه تحقیق و حسابرسی قبول کرده که همین مسئله اعضای شورای مذکور را نیز در معرض اتهام قرار می‌دهد. گزارش‌های مربوط به اختلاس ریاض سلامه و نزدیکان وی از بانک مرکزی لبنان در اسنادی که به دست الاخبار رسیده به این شکل آمده است:

در 21 اکتبر سال 2021 نیروهای پلیس فرانسه به آپارتمان‌ها و املاک و مستغلات ریاض سلامه که اغلب در پاریس بودند حمله کردند و سپس در گزارش دادگاه اعلام شد که این املاک با پول‌های اختلاس شده از بانک مرکزی لبنان توسط ریاض سلامه و برادرش رجا و همچنین آنا کوزاکووا، معشوقه ریاض سلامه خریداری شده است.همچنین در چارچوب تحقیقات علنی در سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، آلمان و چند کشور اروپایی دیگر از ابتدای سال 2021 مشخص شد که ریاض سلامه و برادرش 300 میلیون دلار از بانک مرکزی لبنان اختلاس کرده و عملیات پولشویی را در بانک‌های سوئیس و چند کشور اروپایی دیگر انجام داده‌اند. همچنین دفتری که ریاض سلامه ادعا می‌کرد در پاریس برای انجام فعالیت‌های بانک مرکزی لبنان اجاره کرده 2 متر مربع بیشتر مساحت نداشته و برای همین 2 متر ماهانه 30 هزار یورو از بانک مرکزی لبنان می‌گرفته است!

اسناد فاش شده توسط روزنامه الاخبار درباره جزئیات مربوط به جرایم مالی ریاض سلامه به جلسه‌ای اشاره می‌کند که در 13 نوامبر 2010 توسط شورای بانک مرکزی لبنان تشکیل شد و اعضای این شورا پیشنهاد سلامه را برای تاسیس یک دفتر در پاریس پذیرفتند. سپس ریاض سلامه در اکتبر همین سال با ارسال نامه‌ای به اداره امور حقوقی لبنان مصوبه شورای بانک مرکزی مبنی بر اجاره دفتری در پاریس ) را به این اداره ابلاغ کرد. یک سال بعد شورای مرکزی قراردادی تنظیم کرد که سالانه 120 هزار یورو (ماهانه 9600 یورو) برای اجاره این دفتر در پاریس اختصاص داده شود.

در 6 آگوست 2012 شورای بانک مرکزی لبنان تصمیم گرفت با پیشنهاد ریاض سلامه مبنی بر تاسیس یک دفتر دیگر در پاریس به منظور رسیدگی به امور فوری بانک مرکزی موافقت کند که اجاره آن ماهانه 4 هزار یورو بود. در 22 مه 2013 شورای مذکور با ایجاد چند دفتر اضافه دیگر برای بانک مرکزی لبنان در پاریس موافقت کرد به طوری که اجاره آنها ماهانه به 23 هزار و 313 یورو رسید. در 9 آوریل 2013 این شورا به منظور تامین امنیت عملیات مالی بانک مرکزی لبنان در پاریس طرحی را تصویب کرد که هزینه آن به اضافه اجاره‌ای که به بهانه تاسیس دفاتر متعدد در فرانسه از بانک مرکزی لبنان گرفته می‌شد و در اصل پول سپرده‌گذاران بود به چیزی حدود 30 هزار یورو رسید و این قرارداد تا سال 2025 تمدید شده بود.

همه این تصمیمات با امضای اعضای شورای بانک مرکزی لبنان یعنی آلن بیفانی، هارویون ساموئیلیان، محمد البصیری، سعد الاندری، رائد شرف الدین، علی عباس و ماجده مشنوک عبدالخالق به مرحله اجرا رسید و به همین منظور همه آنها متهم به همکاری با ریاض سلامه در انجام جرایم مالی هستند.

طبق آنچه که مراجع قانونی تایید می‌کنند امضای قراردادهایی برای اجرای چند دفتر در پاریس به بهانه انجام امور بانکی لبنان غیرمنطقی بوده و امکان ندارد که اعضای شورای بانک مرکزی لبنان در جریان تخلفاتی که سلامه و نزدیکانش انجام می‌دادند نباشند. به این معنا که کل ساختار بانک مرکزی لبنان در اختلاس اموال سپرده‌گذاران و پولشویی و قاچاق اموال لبنانی‌ها به خارج دخیل بوده است.

همچنین در دو سند دیگری که الاخبار به دست آورده، صورت حساب حقوق دریافتی ریاض سلامه از سال 2007 تا 2021 نشان داده می‌شود و بر اساس آن پولی که در این مدت به حساب ریاض سلامه واریز شده بسیار بیشتر از حقوق ماهانه 25 هزار دلار وی بوده است. در این میان چند حواله مالی قابل توجه بود به طوری که در 24 مارس 2009 دو میلیون یورو و در سی‌ام همین ماه یک میلیون یورو، در ماه نوامبر 2009 دو میلیون و 300 هزار یورو و در فوریه 2014 چهار ونیم میلیون یورو به طرز مشکوکی به حساب شرکت «BET» واریز شده است.

این شرکت در 27 مارس 2009 در لوکزامبورگ تاسیس شد و هرچند که نام ریاض سلامه در هیچ یک از اسناد و اوراق این شرکت وجود ندارد اما مجموعه‌ای از شواهد تایید می‌کند که مالکیت این شرکت متعلق به خود او و یا برداش رجا است. «ژان گابریل» مدیر این شرکت، شرکت دیگری را نیز به نام (Stockwell Investissement )در لوکزامبورگ اداره می‌کند که متعلق به ریاض سلامه است.

قابل توجه است که ژان گابریل در 18 فوریه 2021 چند روز بعد از آغاز تحقیقات قضایی سوئیس علیه ریاض سلامه، از مدیریت هر دو شرکت استعفا داد.

یک ماه بعد از تاسیس شرکت «BET» در آوریل 2007 این شرکت، شرکت دیگری را با نام «ZEL» تاسیس کرد و سرمایه‌گذاری هنگفتی در آن به بهانه اجاره املاک و .. انجام داد. در همان سال شرکت «ZEL» املاک متعددی در فرانسه خریداری کرد از جمله 3 آپارتمان به ارزش حدود 6 میلیون یورو و یک مجتمع اداری.

از آن گذشته بانک مرکزی لبنان بیش از ده سال اجاره بهای هنگفتی را برای اجاره دفتری می‌پرداخته که هیچ استفاده‌ای از آن نداشته و این دفتر توسط شرکت «BET» خریداری شده بود و چیزی حدود 5 میلیون دلار بابت اجاره آن از جیب بانک مرکزی لبنان و شاید بهتر است بگوییم سپرده‌گذاران لبنانی رفته است. به عبارت دیگر ریاض سلامه به راحتی 5 میلیون دلار از بانک مرکزی به بهانه اجاره بهای دفتری که با اموال همین بانک خریداری شده بود، اختلاس کرده است!

این درحالی است که مسئولان و اعضای شورای بانک مرکزی لبنان هیچ توجیه قانع‌کننده‌ای برای اجاره دفتر در پاریس و یا اینکه قراردادها را با چه طرفی امضا کرده‌اند ندارند و ادعا می‌کنند که دفاتر این بانک در پاریس درواقع به نوعی مراکز پشتیبانی بانک مرکزی لبنان هستند.

افشای این اسناد در زمانی انجام شده که نهادهای قضایی اروپا به شکل جدی درحال رسیدگی به جرایم مالی ریاض سلامه هستند و اطلاعات نشان می‌دهد که تحقیقات در این زمینه به مراحل پایانی رسیده و به احتمال زیاد رئیس بانک مرکزی لبنان به زودی در دادگاه‌های اروپایی محکوم خواهد شد. در این بین لبنانی‌ها انتظار دارند که حمایت‌های سیاسی از ریاض سلامه در داخل این کشور برداشته شده و دستگاه قضایی لبنان پرونده فساد وی را به طرز عادلانه و جدی به سرانجام برساند.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها