وضعیت باثبات برای تامین آب شرب همدان

وضعیت باثبات برای تامین آب شرب همدان
سه شنبه 8 شهريور 1401 - 12:50

استاندار همدان گفت: بحران کم‌آبی در شهر همدان مدیریت شده به گونه ای که تامین آب شرب مصرفی مردم شهر در وضعیت باثباتی قرار گرفته است.

العالم-ایران

قاسمی فرزاد استاندار همدان گفت: با انسجام و اقدام جهادی مجموعه مدیریتی استان، مساعدت‌های وزیر نیرو و حمایت‌های جدی رییس جمهور، بحران کم‌آبی در شهر همدان مدیریت شد به گونه‌ای که تامین آب شرب مصرفی مردم شهر در وضعیت باثباتی قرار گرفته است.

او در سیزدهمین جلسه مدیریت آب استان همدان که نیمه شب گذشته در محل استانداری برگزار شد گفت:در حال حاضر آب شرب همدان از مجموع ۷۳ حلقه چاهی که در اختیار آب و فاضلاب استان قرار دارد، تامین می‌شود؛ اما با توجه به استفاده طولانی مدت از این چاه‌ها در سالیان متمادی، عدم رسوب‌گیری و مستهلک شدن پمپ‌های آن‌ها، ضرورت دارد که رسوب‌گیری و تعمیر و بازسازی پمپ‌ها انجام شود.

استاندار همدان گفت: با توجه به تصمیماتی گرفته شده در بخش پدافند غیرعامل و در اختیار داشتن منابع مناسب، ضرورت داشت تا مجوز حفر چاه از وزیر نیرو دریافت شود که این مهم انجام شد که در نتیجه اقدامات اجرایی و عملیاتی آن نیز در حال انجام است.

قاسمی فرزاد گفت: براساس تاکیدات وزیر نیرو و کارشناسان مربوطه، چاه‌های موجود می‌بایست رسوب‌گیری شوند، پمپ‌ها و جداره‌های آن‌ها نیز مورد ارزیابی و بازرسی قرار گیرند که اگر نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند، اقدامات لازم انجام شود.

او گفت: باید خطوط انتقال را تقویت و ظرفیت‌ها را افزایش دهیم تا از بُعد پدافند غیرعامل نیز اگر در وضعیتی قرار گرفتیم که نیاز به بهره‌برداری بود بلافاصله آب را استحصال و استخراج و سپس به داخل مخازن موجود انتقال دهیم.

استاندار همدان گفت: در شرایط کنونی موضوع تامین آب همدان در وضعیت باثباتی قرار گرفته و با اقدامات انجام شده، آب مناسب، بهداشتی و سالمی را در اختیار شهروندان قرار داده ایم.

نماینده عالی دولت در استان همدان با اشاره به تصمیمات سیزدهمین جلسه مدیریت آب در زمینه توزیع مناسب آب مصرفی، اظهار داشت: مردم اطمینان خاطر داشته باشند که ساعات قطع آب شهر همدان در روز‌های آینده کاهش محسوسی پیدا می‌کند.

به گفته او ، میزان ورودی آب به مخازن در وضعیت خوبی قرار داد و تلاش می‌کنیم با افرایش این میزان نسبت به روز‌های قبل، شاهد قطعی آب نباشیم.

در پی کاهش جدی بارش‌ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سد‌های استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است و به همین دلیل مردم همدان از ۲ هفته گذشته با قطعی چندین ساعته آب مواجه هستند.

/باشگاه خبرنگاران جوان

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها