روسیه صادرات گاز به اروپا را متوقف کرد

روسیه صادرات گاز به اروپا را متوقف کرد
چهارشنبه 9 شهريور 1401 - 10:42

توقف کامل عرضه گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورداستریم۱ بحران انرژی در اروپا را تشدید و تلاش این قاره برای پر کردن ذخایر گازی را پیچیده‌تر کرده است.

العالم - اروپا

به نقل از رویترز، روسیه در روز چهارشنبه عرضه گاز از یک خط لوله اصلی به اروپا را متوقف و درگیری اقتصادی بین مسکو و بروکسل را تشدید کرد. بدین‌ترتیب دورنمای رکود و سهمیه‌بندی انرژی در برخی از ثروت‌مندترین مناطق اروپا پررنگ‌تر شده‌است.
شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد از ساعت 1 بامداد 31 ماه اوت به وقت گرینویچ تا 1 بامداد سوم سپتامبر، جریان گاز از خط لوله نورد استریم 1 به سمت آلمان قطع خواهد بود.
طبق گزارش وب‌سایت اپراتور نورد استریم 1، جریان گاز از یک ساعت قبل از زمان تعیین‌شده بسیار کاهش‌یافته و از اولین ساعات روز چهارشنبه کاملاً متوقف‌شده است.
دولت‌های اروپایی می‌ترسند روسیه قطع جریان گاز را به تلافی تحریم‌های اعمال‌شده پس‌از حمله این کشور به اوکراین، طولانی‌تر کند. اروپا رئیس‌جمهور روسیه را متهم به استفاده از انرژی به‌عنوان یک سلاح می‌کند. اما مسکو این اتهام را رد کرده‌است.
محدود کردن بیشتر عرضه گاز به اروپا بحران انرژی در این قاره را تشدید می‌کند. قیمت عمده‌فروشی گاز همین حالا هم 400 صددرصد نسبت‌به اوت سال گذشته میلادی افزایش داشته و باعث بالا رفتن هزینه زندگی مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها و هزینه‌کرد میلیارد دلاری دولت‌ها برای کاهش فشار شده‌است.
مسکو عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم را در ماه ژوئن تا 40 درصد و در ماه ژوئیه تا 20 درصد کاهش داد و دلیل آن را مشکل تعمیرات و نگهداری اعلام‌کرد. طبق گفته روسیه، تحریم‌ها مانع بازگشت و نصب تجهیزات شده‌اند.
شرکت گازپروم اعلام کرد قطع جریان گاز برای تعمیر آخرین کمپرسور باقی‌مانده در این خط لوله لازم بوده‌است. اما روسیه عرضه گاز به بلغارستان، دانمارک، فنلاند، هلند و لهستان را هم کاملاً متوقف کرده و جریان گاز از سایر خط لوله‌ها را هم از زمان آغاز حمله به اوکراین کاهش داده‌است.
رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان ماموریت دارد تا اواسط 2024 جایگزینی برای واردات گاز روسیه بیابد. وی در اوایل ماه جاری اعلام کرد خط لوله نورد استریم کاملاً عملیاتی است و هیچ مشکل فنی طبق ادعای روسیه وجود ندارد.
بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا پیشرفت خوبی در پر کردن ذخایر گاز خود داشته، اما این ذخایر برای گذراندن زمستان پیش رو کافی نیست. قطع جریان گاز از خط لوله نورد استریم تلاش اروپا برای پر کردن ذخایر گاز را پیچیده‌تر می‌کند.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها