ائتلاف دولة القانون: پس از اربعین، تکلیف کابینه جدید عراق مشخص می‌شود

ائتلاف دولة القانون: پس از اربعین، تکلیف کابینه جدید عراق مشخص می‌شود
يکشنبه 13 شهريور 1401 - 19:00

یکی از رهبران ائتلاف «دولة القانون» خبر داد که گروه‌های سیاسی درباره تشکیل کابینه جدید عراق، اتفاق نظر دارند.

العالم - عراق

«فاضل موات» از رهبران ائتلاف سیاسی «دولة القانون» به ریاست نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق خبر داد که «کمیته هماهنگی» شیعیان (الاطار التنسیقی) در حال انجام اقدامات برای تشکیل دولت جدید است.

موات به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت که احزاب حاضر در کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) احتمالا پس از پایان مراسم زیارت اربعین، تکلیف کابینه جدید را مشخص خواهند کرد.

وی با بیان اینکه اجماع سیاسی برای مشخص کردن این موضوع وجود دارد، تصریح کرد: حزب‌های چارچوب هماهنگی، همچنان محمد شیاع السودانی را نامزد نخست‌وزیری خود می‌دانند.

این مسئول دولة القانون همچنین گفت که هیچ قصدی برای تغییر نامزد چارچوب هماهنگی وجود ندارد؛ چرا که السودانی از حمایت سیاسی گروههای اهل تسنن و کُرد و حتی نمایندگان مستقل برخوردار است.

این در حالی است که «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر، اواخر خرداد ماه گذشته از نمایندگان این جریان در پارلمان عراق خواست تا استعفای خود را به رئیس پارلمان ارائه دهند و رئیس پارلمان عراق هم با آن موافقت کرد.

در حال حاضر اکثریت پارلمان عراق در دست نمایندگان چارچوب هماهنگی قرار دارد، ولی اعتراضات اخیر حامیان جریان صدر، مانع از برگزاری جلسه پارلمان برای تعیین تکلیف کابینه شده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها