مخالفت آلمان با اعطای تسلیحات سنگین به اوکراین

مخالفت آلمان با اعطای تسلیحات سنگین به اوکراین
چهارشنبه 16 شهريور 1401 - 10:32

یک نشریه آلمانی گزارش داد، صدر اعظم آلمان در مذاکرات با نخست وزیر اوکراین با اعطای تانکهای پیشرفته به اوکراین مخالفت کرده است.

العالم - اروپا
نشریه آلمانی «دی ولت» امروز (سه شنبه) به نقل از منابع نزدیک به دولت اوکراین گزارش داد، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان، در جریان مذاکرات دو روز قبلش با دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین بر مخالفتش با دادن تانکهای پیشرفت «لئوپارد 2» به کی‌یف تاکید کرده است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، رسانه‌های آلمانی روز یکشنبه گزارش دادند، شمیهال مذاکراتی را با شولتز درباره تسلیحات سنگین مانند تانک و دیگر تجهیزات نظامی و راه های دادن چنین تسلیحاتی از سوی آلمان به اوکراین داشته است.

طبق این گزارش‌ها او گفت انتظار بروز نتیجه‌ای مثبت از تسلیحاتی که اعطا شده را دارد.

با این وجود روزنامه دی ولت به نقل از یک منبع نزدیک به دولت اوکراین نوشت شانس این که آلمان با دادن تانکهایش به اوکراین موافقت کند پایین است.

در گزارش این نشریه آلمانی آمده است، صدر اعظم آلمان قولی از بابت دادن تانکهای لئوپارد 2 به اوکراین نداد و صرفا درباره این مساله مذاکراتی «کلی و مبهم» انجام شد. شولتز صحبتی از آمادگی آلمان برای تغییر موضعش در مورد این مساله نکرد.

روزنامه دی ولت با استناد به یک سری اسناد همچنین نوشت شرکت تسلیحات ساز آلمانی «کی.ام.دبلیو» در ماه آوریل به کی‌یف پیشنهاد عرضه 100 دستگاه تانک لئوپارد 2A7 به همراه قطعات یدکی آنها و آموزش‌های مرتبط به آن به سربازان اوکراینی را داد.

بر طبق برآورد ارزش معامله بر سر این تانکها به 1.55 میلیارد یورو (1.53 میلیارد دلار) بالغ است. اولین بخش از این تانکها 36 ماه بعد از امضای قرارداد آماده تحویل خواهند بود و این شرکت متعهد میشد که آخرین تانک مربوط به این قرار داد را در عرض 65 ماه تحویل دهد.

با این وجود نشریه دی ولت نوشت، شرکت کی.ام.دبلیو هنوز درخواست رسمی نزد دولت آلمان برای دریافت مجوز صادرات این تانکها را مطرح نکرده است.

رسانه های آلمانی اواخر ماه اوت گزارش دادند دیپلماتهای اوکراینی مکررا از آلمان تقاضا کرده بودند تسلیحات بیشتری به کشورشان تحویل دهد اما تا کنون درخواستشان موفقیت نداشته است.

وزارت دفاع آلمان بر اساس این گزارش در توجیه مخالفتش با ارائه کمکهای تسلیحاتی سنگین به اوکراین این توجیه را مطرح ساخت که نیروهای مسلح آلمان نیازمند تسلیحاتی برای اجرای تعهداتشان در چارچوب ناتو هستند.

شولتز اظهار کرد، برلین مرتبا به کی‌یف تسلیحات «بسیار موثر» داده و متعهد شد که به تحویل این تسلیحات ادامه دهد اما تاکید کرد که در نتیجه این روند نباید تشدید درگیری اتفاق بیفتد.

به گزارش فارس، روسیه در تاریخ 24 فوریه (پنجم اسفند ماه) به درخواست کمک جمهوری‌های دونباس برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، به اوکراین حمله کرد و از آن زمان اعلام کرد که به دنبال نازی‌ زدایی و خلع سلاح اوکراین است و تنها زیرساخت‌های نظامی این کشور را هدف قرار می‌دهد و به هیچ عنوان زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف نمی گیرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها