نماینده ایران: جهان منتظر توقف آزمایشهای هسته‌ای است

نماینده ایران: جهان منتظر توقف آزمایشهای هسته‌ای است
پنج‌شنبه 17 شهريور 1401 - 05:13

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل با بیان این‌که جهان هنوز منتظر توقف آزمایشات هسته‌ای است، گفت: وعده‌های یکجانبه توقف آزمایشات هسته‌ای به هیچ وجه جایگزین خلع سلاح هسته‌ای نیست.

العالم - ایران

ششم سپتامبر، سالروز بین‌المللی بزرگداشت منع آزمایشات هسته‌ای با حضور رئیس مجمع عمومی، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمایندگان دائم کشورهای عضو برگزار شد.

«زهرا ارشادی» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با سخنرانی در این نشست و با اشاره به گذشت ۲۶ سال از امضای معاهده منع جامع آزمایشات هسته‌ای اعلام کرد که دنیا هنوز منتظر توقف آزمایشات هسته‌ای است و بدون شک مسؤولیت اصلی در این زمینه بر عهده کشورهای هسته‌ای است.

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: ایران مثل سایر کشورهای غیر هسته‌ای از هر بهانه و تاخیر در توقف آزمایشات هسته‌ای متاسف است و این امر در شکست دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای حتی تشدید شد.

ارشادی تاکید کرد: اگر درخواست‌های بین‌المللی برای توقف آزمایشات تاکنون جامه عمل پوشیده بود، این آزمایشات پله‌ای برای خطرات بعدی سلاح‌های هسته‌ای نبود.

معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل همچنین گفت که کشورهای هسته‌ای باید از نتایج مخرب آزمایشات هسته‌ای که تاثیری در حد کاربرد خود سلاح هسته‌ای دارد، درس‌ها می‌گرفتند. آزمایشاتی که تاکنون حدود ۲۰۰۰ بار تکرار شده و نصف این رقم متعلق به آمریکا است.

سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: از نظر ایران هر اقدام واقعی برای رهایی جهان از تهدید سلاح‌های هسته‌ای، اجرای فوری تعهدات خلع سلاحی مبتنی بر ماده ۶ معاهده منع اشاعه سلاح هسته‌ای است. در این راستا، کشورهای هسته‌ای باید پاسخگو بوده و به تعهدات خود عمل کنند.

ارشادی افزود: همین رویکرد به خاورمیانه نیز که با زرادخانه‌های کشتار جمعی رژیم اسرائیل با خطر ناامنی و بی ثباتی روبرو است، باید تسری داده شود.

معاون نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل اعلام کرد که وعده‌های یکجانبه توقف آزمایشات هسته‌ای به هیچ وجه جایگزین خلع سلاح هسته‌ای نبوده و باید به تعهد حقوقی الزام آور تبدیل شود تا توقف آزمایشات محقق گردد.

ارشادی در پایان سخنرانی خود با اشاره به معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای تصریح کرد: این معاهده گامی درست در مسیری صحیح است و بایستی با گام‌های دیگر نظیر شروع مذاکرات کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای و انهدام کامل این تسلیحات غیر انسانی تکمیل شود. چنین اقدامی است که ضامن عدم استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در آینده خواهد بود و بیایید هر فرصتی را برای نیل به این هدف متعالی غنیمت بشماریم.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها