در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه چین؛

امیرعبداللهیان: آمریکا باید از کاربرد ادبیات ابهام در متن فاصله بگیرد

امیرعبداللهیان: آمریکا باید از کاربرد ادبیات ابهام در متن فاصله بگیرد
پنج‌شنبه 17 شهريور 1401 - 21:50

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با همتای چینی درباره مذاکرات رفع تحریم تصریح کرد: آمریکا باید از کاربرد ادبیات ابهام در متن فاصله بگیرد تا توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

العالم_ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین امشب (پنجشنبه) ۱۷ شهریور ماه در تماسی تلفنی در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و مذاکرات رفع‌ تحریم‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان و وانگ یی با توجه به گفت‌وگوهای اخیر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در پکن، آخرین وضعیت اجرای برنامه جامع همکاری‌های ایران و چین را مورد بررسی قرار دادند.

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله هفتم فروردین ۱۴۰۰ به امضای محمدجواد ظریف وزیر سابق امور خارجه و وانگ یی وزیر خارجه چین رسید و در دولت سیزدهم و در دی ماه ۱۴۰۰ با سفر امیرعبداللهیان به چین وارد مرحله اجرا شد.

امیرعبداللهیان در این گفت‌‌وگوی تلفنی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها افزود: ما در رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار همچنان جدی هستیم. اما آمریکا باید از کاربرد ادبیات ابهام در متن فاصله بگیرد تا توافق در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

وزیر امور خارجه چین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهور چین به آیت‌الله رئیسی، علاقه‌مندی کشورش برای گسترش بیش از پیش روابط با ایران را مورد تأکید قرار داد.

وانگ یی توسعه روابط دوجانبه را منطبق با منافع دو کشور توصیف و بر اجرایی شدن برنامه جامع همکاری‌های دو کشور، فارغ از سمت و سوی تحولات بین‌المللی تاکید کرد.

وزیر خارجه چین همچنین با اشاره به دیدگاه مشترک دو کشور در خصوص بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی، از حمایت طرف ایرانی برای مشارکت چین در روند آستانه تقدیر و آمادگی کشورش را برای ایفای نقش فعال جهت برقراری ثبات و آرامش در سوریه اعلام کرد.

وانگ یی با رد یکجانبه‌گرایی در عرصه بین‌المللی و حمایت از درخواست‌های منطقی ایران در مذاکرات هسته‌ای، دستیابی به حقوق قانونی را حق ایران خواند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین ۱۵ مرداد ماه هم در گفت وگویی تلفنی در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه طرفین از جمله افزایش روابط اقتصادی و تجاری و مذاکرات رفع‌ تحریم‌ها به رایزنی پرداختند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها