سمرقند میزبان نشست روسای جمهور کشورهای سازمان شانگهای

سمرقند میزبان نشست روسای جمهور کشورهای سازمان شانگهای
جمعه 18 شهريور 1401 - 10:26

نشست روسای جمهور عضو کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاریخ 15 و 16 سپتامبر در شهر «سمرقند» ازبکستان برگزار می‌شود.

العالم_آسیا

نشست روسای جمهور عضو کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاریخ 15 و 16 سپتامبر در شهر «سمرقند» برگزار می‌شود. این نشست نخستین دیدار حضوری روسای جمهور کشورهای سازمان همکاری شانگهای از سال 2019 میلادی و پایان ریاست ازبکستان در این سازمان خواهد بود.

روسای جمهور تمام کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از جمله روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان حضور خود در این نشست را تایید کردند. همچنین انتظار می رود، روسای جمهور کشورهای ناظر سازمان همکاری شانگهای و سران سازمان های شریک - سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان پیمان امنیت جمعی، اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در این نشست شرکت کنند.

تاکید اصلی در دوره ریاست ازبکستان بر اولویت‌های مهم همکاری‌ها در چارچوب سازمان مانند تقویت روابط اقتصادی و تجاری، پیشبرد تعاونی صنعتی، توسعه به هم پیوستگی حمل و نقلی، تحولات دیجیتالی و اقتصاد «سبز»، تحکیم اعتبار بین‌المللی سازمان همکاری شانگهای بوده است.

اداره سمرقند وزارت کشور ازبکستان اعلام کرد که از 14 تا 17 سپتامبر ورود به این شهر ممنوع می‌باشد. همچنین 16 خیابان شهر برای رفت و آمد از جمله تردد خودروها مسدود می شود.

فرودگاه سمرقند نیز روزهای 14 تا 26 سپتامبر تعطیل خواهد بود. علاوه بر این، مقامات اداره آموزش عمومی استان سمرقند اعلام کردند که کلاس های درس در مدارس سمرقند از 19 سپتامبر آغاز می‌شود.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست سازمان که روزهای 8 و 9 ژوئن سال 2017 میلادی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای‌ شدند. هم اکنون ایران نیز در حال طی کردن مراحل و فرآیندهای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای است.

اکنون افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت وگو با این سازمان هستند. در نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر «دوشنبه» در ماه سپتامبر سال 2021 میلادی مراحل و فرایندهای ارائه مقام شریک گفت وگو به مصر، قطر و عربستان سعودی آغاز شده است.

فارس

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها