افشاگری دو نویسنده آمریکایی؛ ترامپ از انتقام ایران وحشت داشت

افشاگری دو نویسنده آمریکایی؛ ترامپ از انتقام ایران وحشت داشت
چهارشنبه 23 شهريور 1401 - 11:14

افشاگری درباره نگرانی رئیس جمهور پیشین آمریکا در کتاب جدید The Divider نوشته پیتر بیکر و سوزان گلاسر مطرح شده است.

العالم _ آمریکا

به گزارش العالم به نقل از گاردین، در دسامبر 2020، دونالد ترامپ به دوستانش گفت که می ترسد ایران برای انتقام از شهادت سردار قاسم سلیمانی، ژنرال ایرانی که در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا یک سال پیشتر به شهادت رسید، او را ترور کند.
این خبر شگفت‌انگیز در کتاب جدیدی از پیتر بیکر و سوزان گلاسر، زن و شوهری که برای نیویورک تایمز و نیویورکر مطلب می‌نویسند، گزارش شده است.
«The Divider: ترامپ در کاخ سفید 2017-2021» هفته آینده در ایالات متحده منتشر می شود. گاردین یک نسخه از آن را به دست آورده است.
بیکر و گلاسر خط مشی ترامپ در قبال ایران را بررسی می‌کنند، از بی‌میلی درباره مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای امضا شده در دوران باراک اوباما تا خروج ایالات متحده در ماه مه 2018 از توافق و نقطه‌ای در ژوئن 2019 که ترامپ با حملات هوایی علیه ایران موافقت کرد اما در آخرین لحظه آنها را لغو کرد.
بر اساس مندرجات این کتاب، ترامپ درباره لغو حمله هوایی گفت: «یک ثانیه به آن فکر کردم و گفتم می‌دانی، آنها یک پهپاد بدون سرنشین را سرنگون کردند... و اینجا ما با 150 کشته نشسته‌ایم که احتمالاً ظرف نیم ساعت بعد از فرمان من اتفاق می‌افتاد. و من چنین چیزی را دوست نداشتم... فکر نمی کردم متناسب باشد.»
بعدها مشخص شد که تاکر کارلسون، مجری شبکه فاکس نیوز از جمله کسانی بود که به ترامپ توصیه کرده بود دستور حمله به ایران را صادر نکند.
اما شش ماه بعد، ترامپ مجوز حمله به سردار سلیمانی را صادر کرد.
فرمانده نیروی زبده قدس (قدس) سپاه پاسداران ایران که آمریکا در آوریل 2019 آن را به عنوان گروه تروریستی معرفی کرد، در 3 ژانویه 2020 هنگام خروج از فرودگاه بغداد به شهادت رسید.
در این حمله که در آن از پهپاد MQ-9 Reaper استفاده شد، مقامات شبه نظامی عراقی نیز جان باختند.
ترامپ در مورد این رخداد لاف زد و در یک گردهمایی در تولدو، اوهایو در این خصوص گفت: «ما او را متوقف کردیم و به سرعت جلوی او را گرفتیم.»
اما به گفته گلاسر و بیکر، کمتر از یک سال بعد، دست‌کم در خفا و دور از چشم سایرین، ترامپ چندان خوش‌بین و مغرور نبود.
بیکر و گلاسر گزارش می‌دهند که ترامپ و مشاورانش حملات جدیدی را در نظر گرفته بودند، اما به دلیل نزدیک شدن به پایان دوران زمامداری ترامپ، از آن تصمیم عقب‌نشینی کردند.
آنها همچنین می‌نویسند: «ترامپ در یک مهمانی به چند نفر از دوستانش در فلوریدا گفت که می‌ترسد ایران قصد ترور او را داشته باشد، بنابراین او مجبور شد به واشینگتن برگردد؛ جایی که امنیت بیشتری داشته باشد.»
بیکر و گلاسر می نویسند ترامپ به طور مقتضی به واشینگتن بازگشت، جایی که او به سرعت «مایک پنس،» معاونش را برای جلوگیری از تأیید نتایج کالج انتخاباتی - که شکست ترامپ در انتخابات توسط جو بایدن را رسمیت می بخشید - تحت فشار قرار داد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها